BilimKoronavirüsSağlıkTürkiye

Antikor Tedavisi Bugün İtibariyle Uygulanmaya başlandı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında antikor tedavisi bugün itibari ile canlı yayında uygulamaya başlandı. Türk Kızılay saat 14:40’da gerçekleştirdiği canlı yayında immün plazma tedavisi (antikor tedavisi) ile ilgili bilgiler verdi. Koronavirüse yakalanmış, tedavi görmüş ve iyileşmiş Op.Dr. Kürşat Reşat Demir immün plazma tedavisinin öncüleri arasında yerini aldı.

TÜRK Kızılay canlı yayında antikor tedavisi ile ilgili bilgi verdi

Antikor Tedavisi Diğer Adıyla İmmün Plazma Tedavisi Nedir?

Koronavirüse yakalanmış, tedavi görüp iyileşmiş hastalardan alınan kan, durumu ağır olan koronavirüslü hastalara verilerek iyileşme süreci gözlemlenen tedaviye immün plazma tedavisi adı verilir. Burada kanın içindeki antikorlar sağlıklı kişiden, hasta olan kişiye aktarılır. Bu şekilde bağışıklık sistemi güçlendirilerek iyileşme süreci 3 kat artırılır. İyileşme sürecinin artmasıyla vücutta oluşan hasar minimuma indirilir.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında antikor tedavisi başlatıldı

Kan stoklarıyla ve Türkiye’nin birçok bölgesinde kan merkezleriyle Türk Kızılay koronavirüs ile mücadelede en ön safhada yer alacak. Türk Kızılay bu tedavi kapsamında ellerinde bulunan kan rezervleri ve yeni gönüllülerden gelecek kanları sağlık bakanlığı ile paylaşacak.

Türk Kızılayı Bu Tedavi Sürecinde Ön Safhada Yer Alacak

Canlı yayında yapılan açıklamada önemli bir noktaya değinen yetkililer sadece koronavirüs bulaşmış ve iyileşmiş hastaların değil vücut direnci sağlam, herhangi bir ciddi rahatsızlık geçirmemiş herkesten kan alınabileceğini vurguladı. Bir kişiden tek seferde 400 ml kan alınarak gerçekleştirilen işlemde 2 kişinin hayatı kurtarılabiliyor.

immün plazma tedavisinde sağlık çalışanları gönüllü oldu

Düzenli bağış yapmak isteyen bağışçılardan ise birer hafta aralıklarla 400ml kan alınarak sadece 3 hafta kan alınabiliyor. Vücuttaki antikor üretimi 1 hafta içerisinde yeterli sayıya ulaşıyor ve bu sayede haftada bir defa kan 400 ml kan verilerek yeni hayatlar kurtarılabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu