Sağlık

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, bayanlarda saç dökülmesi yapıyor

28 Nisan 2020’de İstanbul Tıp Fakültesi’nde Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi açılmıştı.

1 yılda koronavirüse yakalanmış ve atlatmış 5 bin hasta üzerinde araştırma yapıldı.

İncelemeye alınan hastalar 1’inci, 3’üncü, 6’ncı, 9’uncu ve 12’nci aylarda gün gün izlendi.

 

“BU MERKEZ TÜRKİYE’DE BİR BİRİNCİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

5 bin hastayı takip ettiklerini söyleyen COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köse,” Bu merkez, Türkiye’de bir birinci olma özelliği taşıyor. COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi’nin açılmasının nedeni ise, Koronavirüsün tutmadığı organ ya da sistemin neredeyse olmaması. Yeniden koronavirüs geçiren hastaların, hastalığı atlattıktan sonra birçok düşünce yaşayacağını düşündük. Merkez açıldıktan bu yana 5 bin hastayı takip ettik. Hastaları hastaneden çıktıktan sonra bir, üç, altı, dokuz ve 12’nci aylarında takip ettik. Bir seneyi tamamlayan hastalarımız oldu. Hastaları göğüs, enfeksiyon, psikiyatri ve beslenme uzmanları ile değerlendirdik” diye konuştu.

Dr. Köse, kelamlarına şu halde devam etti: “COVID-19 geçiren hastalarda fizikî ve ruhsal semptomlar vardı. Birinci vakitlerde halsizlik, nefes darlığı, göğüste konforsuzluk ve öksürük üzere şikayetleri görüyorduk. Fakat artık eklem, kas ve baş ağrıları, sersemlik hissi, saç dökülmesi, anksiyete, depresyon, post travmatik gerilim bozukluğu ve bellekte zayıflama üzere semptomları görüyoruz”


“KADINLARDA SAÇ DÖKÜLME, ERKEKLERDE İSE UNUTKANLIK GÖRÜLÜYOR”

12’nci ayın sonunda bayanlarda ve erkeklerde farklı semptomlar görüldüğünü belirten Dr. Köse, “Birinci yılın sonunda orta yaşlı erkeklerde bellekte zayıflama ve konsantrasyon zahmetinin ön plana çıktığını görüyoruz. Durum hastaların hayat konforu ve iş hayatını epey etkiliyor. Yeniden onikinci ayın sonunda orta yaş üstü bayanlarda saç dökülmesinin giderek arttığını tespit ettik. Bayanlar için saç dökülmesi üçüncü aydan sonra başlayıp, yüzde bir ya da iki oranında görüyoruz. Erkeklerde ise bellekte zayıflama ve konsantrasyon zahmetini görülme oranı yüzde 10’a kadar çıkabiliyor” diye konuştu.

“PSİKOLOJİK SEMPTOMLAR FİZİKÎ SEMPTOMLARA NAZARAN DAHA ÖN PLANDA”

12’nci aydan sonra koronavirüs geçiren hastalarda ruhsal tesirlerin devam ettiğini vurgulayan Dr. Köse, “Bu süreçte hastalara hatrı sayılır seviyede antidepresan başladık. Antidepresanı kestiğimiz vakit hastaların konut ve iş hayatlarında önemli etkilenmeler oluyor. Ruhsal semptomlar fizikî semptomlara nazaran daha ön planda” tabirlerini kullandı.

“12’NCİ AYIN SONUNDA HASTALARI BRANŞLARA DAĞITIK”

Koronavirüs’ün en çok kalbi tuttuğunu söyleyen Dr. Köse, “Bizlerin koronavirüs hastalarında en çok gördüğü kalp enzimi ve kalp yetmezliğiydi. Yeniden bu süreçte koronavirüsün pankreası tutup diyabeti bozduğunu gözlemledik. Yeniden kilo kaybı yaşayan ve beslenmesi bozulan hastalar hayli oldu. Hal bu olunca bizler de birinci yılın sonunda hastaları branşlara dağıtık. Birebir vakitte koronavirüs sonrası ortaya çıkan bu ısrarcı semptomlar, koronavirüsü şiddetli geçiren hastalarda daha çok görüldüğünü fark etik. Mesela diyabet hastalarında koronavirüs sonrası daha ısrarcı semptomlar görmeye başladık. Koronavirüsün tutmadığı organ ve sistem yok, onlardan biri koronavirüs ürogenital sistemi de tutuyor. Bu durum ilerleyen periyotlarda bir kısırlığa neden olabilir mi? diye bizleri şüphelendiriyor. İleride daha fazla tüp bebek merkezleri artacak mı? sorusu bizler için merak konusu” dedi.

“ESKİDEN SAÇLARIM ÇOK GÜRDÜ FAKAT ŞU AN AZALDI”

Koronavirüs sonrası saç dökülme şikayetinin olduğunu belirten Emel Böhürler, Koronavirüs geçirdikten sonra çok bir saç dökülmesi yaşamaya başladım. Olağan bir mevsimsel saç dökülmesine emsal bir şey değil. Kanser hastalarında olan üzere bir saç dökülmesi kelam konusu. Evvelden saçlarım çok gürdü fakat şu an azaldı. Üç ayda bir denetime geliyorum. Koronavirüsü çok ağır geçirdim. Çok baş ağrısı ve mide bulantım vardı” diye konuştu.

“ZİHİN KARIŞIKLIĞI YAŞAMAYA BAŞLADIM”

Zihin karışıklığı şikâyeti olduğunu söyleyen Fatma Zora da “Koronavirüs sonrasında çok yorgunluk, bitkinlik, baş ağrıları ve zihin karışıklığı yaşamaya başladım. Yeniden çok fazla saç dökülmesi yaşamaya başladım. Tutam tutam saçlarım dökülüyor” sözlerini kullandı.

“UNUTKANLIK YAŞAMAYA BAŞLADIM”

Reşat Kunusluoğlu ise “Hastalık sonrası halsizlik, yorgunluk bitkinlik devam ediyor. Eskisi üzere sağlıklı değilim. Tıpkı vakitte iştahsızlık ve kilo kaybı da yaşamaya başladım. Yeniden unutkanlık yaşamaya başladım. Mesela ilacımı içip içmediğimi bile unutuyorum” dedi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu