Sağlık

Konut işleri Alzheimer riskini azaltmanıza yardımcı olabilir

Alzheimer hastalığının genetik faktörlerin dışında ömür haline bağlı olarak da gelişebildiğini biliyoruz. Bilhassa hareketsizlik beyin aktivitelerini de olumsuz etkilerken, Alzheimer riskini iki katın kadar çıkarabiliyor. Yapılan araştırmalar da, beyin dostu bir diyetin ve sistemli aktivitenin Alzheimer hastalığını önleyici tedavisi olarak göstermektedir.

Hareketsiz hayatın Alzheimer’a tesirine ait açıklamalarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, son yapılan araştırmalardan örnekler de verdi. Onultan ayrıyeten, konut işlerinin beyin sıhhatine olan tesirlerinden bahsetti.

MESKEN İŞLERİ DE HAREKET KAPSAMINA GİRİYOR

Spor salonuna gidilmesi üzere bir zorunluluğun olmadığını belirten Dr. Onultan, “Amerika’da 716 kişi ile bir araştırma yapılmış. Hareketsiz şahısların daha hareketli olanlara nazaran Alzheimer riskinin 2 kat fazla olduğu ortaya çıkmış. Hareketin çok kıymetli olduğu ortaya çıkmış. Hareketli yaşamak için illa spor salonuna gidilmesi gerekmiyor. Günlük meskende işleri de hareket kapsamına giriyor.” diye konuştu.

İleri yaştakilerin hareket etmesinin kıymetine dikkat çeken Dr. Onultan, “Toronto Üniversitesi’nde yapılan öteki bir çalışmada ise insanları spor salonuna yönlendiremiyorsunuz fakat hareketli olmaları gerekiyor, ileride yaştakileri nasıl hareketlendirebiliriz diye düşünmüşler birinci kere yapılan çalışmada konuttaki aktivitelerin hangisi daha yeterli geliyor onu ortaya çıkarmışlar. Yemek yapmak, paklık yapmak, eşyaların yerini değiştirme, bahçeyle ilgilenmek üzere aktivitelerin güzel geldiği tespit edilmiş.” sözlerini kullandı.

GÜNDE 7 BİN ADIM ATMAK KÂFİ

İnsanların araştırmadaki aktiviteleri rahatlıkla yapabileceğini belirten Dr. Oğuzhan Onultan, “Hareket beyin, kalp ve bağırsaklar için çok kıymetli, beden bu 3 sistem üzerinden gidiyor. Çalışma cinsiyet ayrımı olmadan, 80-85 yaşının üstündekilerle yapılmış. Saksı, çiçek işleri üç boyutlu aktivitelerdir, beynin her iki tarafı da kullanılır. Beynin yeni yollar yaratmasına idman yaparak yardımcı oluyoruz. Yürümek de çok değerli, günde 7 bin adım atmak kâfi.” dedi.

Damarların hareket edildiği sürece gençleştiğini söyleyen Dr. Onultan, “Damar sertliği riskini azaltmış oluyoruz. 60 yaşından sonra yeni bir lisan öğrenmeye çalışmak, enstrüman çalmayı öğrenmek riski azaltan bizim için manalı aktiviteler. Çalışmanın sonunda şahısların MR’ı çekilmiş bakmışlar ki yaşlarına nazaran beyindeki küçülme daha düşük. Hastalara tavsiyem kendilerini yormayacak ve zorlamayacak formda hareketleri yapsınlar. Her şeyi kararında yapmak lazım.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu