Sağlık

Kan kümeleri COVID-19 riskini etkilemiyor

Koronavirüs salgınının başından itibaren tıp uzmanları ve bilim adamları, ölümcül hastalıkla ilgili birçok gizeme karşılık bulmaya çalışıyor. Bunlardan biri, kan kümeleri ile COVID-19 riskleri ortasındaki mümkün ilişki. Daha evvelki araştırmalar, A tipi kanın başka kan cinslerine nazaran COVID-19 kasılmalarına daha hassas olduğunu öne sürerken, yeni bir araştırma evvelki savları geçersiz kılarak, kan kümeleri ile koronavirüs ilişkileri ortasında hiçbir irtibat olmadığı sonucuna vardı.

İster A tipi ister B tipi bir kanınız olsun, ister O + yahut AB + kanına ilişkin olun, COVID-19 riskleri kelam konusu olduğunda, yakın vakitte yapılan bir araştırmaya nazaran bu, değerli değil. Birebir hususta daha evvel yapılan araştırmalar, en savunmasız kan kümesini A tipi kan olarak belirtmiş olsa da, yeni araştırma, kan kümeleri ile COVID-19 riskleri ortasında muhtemel bir temas olmadığını bildirdi.

BİR BULGUYA RASTLANMADI

JAMA Network Open’da (Amerikan Tıp Derneği tarafından yayınlanan tıp dergisi) yayınlanan araştırmaya nazaran, kan kümesi ile COVID-19 riski ortasında hiçbir irtibat yok. Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’nden Dr.Jeffrey Anderson liderliğindeki bir küme araştırmacı tarafından yürütülen çalışma, 24 hastane ve 215 klinikte yürütüldü. Çalışmada on binlerce hastadan alınan datalara bakıldı. Çalışmaya katılan şahıslar ortasında 11 bin 500 kişi COVID-19 olumluyken, geri kalanlar negatif idi. Araştırmacılar, koronavirüs enfeksiyonuna hassaslık ve A,B,O kan kümesi alakası açısından rastgele bir bulguya rastlamadı.

Çalışmanın argümanları göz önüne alındığında, kan kümeleri bir kişinin COVID-19 enfeksiyonlarına hassaslığını etkilemiyor. Yaşlı nüfustan diyabet, kanser ve daha fazlası üzere evvelden var olan sıhhat problemleri olan bireylere kadar, en savunmasız olanlar, kendisini çok daha yeterli korumalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu