Sağlık

İdrar kaçırma sorunu fizik tedavi ile çözülebiliyor

İdrar kaçırma sorunu daha çok bayanlarda görülen, çeşitli nedenlerden ötürü pelvik kaslarının zayıflamasına bağlı olarak gelişen bir sıhhat sorunudur. Günlük yaşantıyı olumsuz etkilemesiyle günümüzde bayanlarda çok sık rastlanan problemlerden biri olan idrar kaçırma, cerrahi formüllere başvurmadan pelvik taban idmanlarıyla önlenebiliyor.

Gençlerde yüzde 5, ilerleyen yaşlarda ise yüzde 60 oranında rastlanan idrar kaçırma sorunu için pelvik taban kaslarının güçlendirilmesini öneren Uzman Fizyoterapist Elif Uzun, bayanların sorunun ortaya çıkmasını beklemeden evvel takviye alması gerektiğini belirtti.

“FİZYOTERAPİST YARDIMIYLA PELVİK TABAN KASLARIMIZI KUVVETLENDİREBİLİRİZ”

İdrar kaçırma sorunlarının ikiye ayrıldığını belirten Uzun, doğum sonrası nedenlerle ya da ileriki yaşlarda kas zayıflığı nedeniyle bu sorunun ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. İdrar kaçırma sorunlarının pelvik taban kaslarının kuvvetsiz olmasıyla alakalıyken, kimilerinin da tam karşıtı bu kasların fazla spazmatik olması nedeniyle ortaya çıktığını anlatan Uzun, “Genellikle doğum sonrası ve çoklu doğumlar nedeniyle bu kaslarda zayıflık olabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte nasıl öteki beden kaslarımız kuvvetinden oluyorsa pelvik tabandaki kaslar da güçsüzleşebilir. Bu durumun önlenebilmesi için sorun ortaya çıkmadan fizyoterapiste gidip çalışılabilir. Cerrahi bir tedavi gerektirmiyorsa bayan sıhhatiyle çalışan bir fizyoterapist ile pelvik taban kaslarımızı kuvvetlendirebiliriz. Öksürürken ya da şiddetli bir karın içi basınç olduğunda kaçan idrar mı? Yoksa sık sık idrar hissi ve daha büyük ölçülerde kaçan idrar mı? Bunların saptanması gerekir. Ona nazaran müdahale edilir.” dedi.

“EGZERSİZLER ŞAHSA UYGUN OLMALI”

Yurt dışında olağan doğum yapan bayanların doğum sonrası pelvik taban terapistiyle çalıştığını söz eden Elif Uzun idrar kaçırılmaması için bahse daha fazla kıymet verildiğini kaydetti. Uzun şöyle devam etti: “Maalesef bizim ülkemizde yanlış bir algı var. Bilhassa büyüklerimiz çocuk doğurduktan sonra bunun olmasının olağan olduğunu ve tahlili olmadığını düşünüyor. Bunun tahlilinin olduğunu insanların bilmesi gerekir. Manuel terapiyle pelvik taban kasları gevşetilebilir. Bunun dışında antrenman çok kıymetli. Elektroterapi casusları, biofeedback ekipmanları üzere aygıt kullanımıyla birlikte kaslara müdahale kelam konusu. Bu yalnızca bayanlarda olmuyor. Erkeklerde de daha düşük oranlarda da olsa rastlanabiliyor. O kasların farkındalığı ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilinçlenme artmalı. Verilen antrenmanlarla kasların denetimli olması sağlanmalı.”

Pelvik taban kasları zayıf olanların bel ağrıları üzere meseleler yaşayabileceğine dikkati çeken uzman fizyoterapist Elif Uzun, çeşitli antrenmanlarla bu sorunun giderilebileceğini belirterek “Egzersizler idrar kaçırma tipine uygun olmalı. Tut bırak biçiminde musluk antrenmanı, ‘Tut tut tut daha da tut’ formunda asansör antrenmanı kuvvetsiz olan kaslarda tercih edilebilir. Lakin pelvik kasları spazmatikse evvel spazmı açıp sonra bu idmanı uygulamak daha yeterli olur. Ofiste çok çalışanların boyun kasları spazmatik hale gelir. Pelvik taban kaslarda da bu durum yaşanabilir. Kaslar spazmatik ve zayıf olabiliyor. O yüzden daima idrarımız gelmiş üzere hissedebiliyoruz. O nedenle evvel kasları gevşetip daha sonra kuvvetlendirme yapılması önerilir. Bazen gevşetme antrenmanları uygulanır. ‘Sırt üstü yat, bacaklarını aç ve kendini rahat bırak’ üzere prosedürler kullanılabilir.” dedi.

“İLERLEYEN YAŞTA 2 BAYANDAN BİRİNDE VAR”

Bu sorunun bayanlar ortasında çok sık yaşandığını anlatan Uzun, bu oranın yaş ortalamasına nazaran değiştiğini belirterek, “Gençlerde yüzde 5 iken ilerleyen yaşlarda menopoz sonrası yüzde 50-60’lara çıkıyor. Yani iki bayandan birinde bu sorun var maalesef. Lakin önemsenmiyor. Yaşlandım, öksürünce oluyor, diye geçiştiriliyor. Lakin nasıl yürümezsek bacak kaslarımız zayıflarsa pelvik taban kasları da onları kullanmazsak zayıflar ve idrarı tutamama sorunu artar. Mesaneden çıkan idrar olağanda dış genital kaslarda tutulabilir. Lakin kasın zayıflaması yaşlanma, çoklu doğumlarda, bu kaslar eski konforunda olmuyor ve kuvvetsiz olduğu için denetim edemiyoruz. Bilinçlenmek gerekir. Her doğum yapan bayan bir pelvik terapiste giderse hastalığı ortaya çıkmadan evvel çözebilir. Bireylere bu sorunları yaşamasa bile dikkat etmelerini ve pelvik taban idmanına yönelmelerini öneririm.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu