Sağlık

Göz gerisi edilmemesi gereken 6 diyabet belirtisi

Pankreas, birçok vazifesi olan hayati bir organdır ve en kıymetli misyonlarından biri bedenin insülini işlemesine yardımcı olmaktır. Bu gerçekleşmediğinde, ekseriyetle diyabet ortaya çıkar. Fakat farklı diyabet cinsleri vardır ve her biri benzersizdir.

Her yaştan milyonlarca insan, kronik ve birçok durumda hasar verici bir hastalık olan diyabet ile yaşamaktadır.

Farklı diyabet cinsleri olsa da, hepsi bedenin kan şekerini düzenleyememesinden kaynaklanır. Yemek yediğimiz vakit, beden onu, muhtaçlık duyduğumuz enerjiyi sağlayan glikoza (şekere) dönüştürür. Bununla birlikte, bu glikozu kanımızdan bedenimizin başka bölgelerine taşımak için insülin gereklidir. Bir kişi şeker hastası olduğunda, ya pankreasındaki beta hücreleri insülin üretmez (tip 1 diyabet) ya da insülin bedende uygun karşılığı alamaz (tip 2 diyabette). Sonuç olarak kan dolanımında çok fazla şeker kalır ve bu da vakitle hudut hasarı, görme kaybı ve böbrek yetmezliği üzere tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Bedenimizdeki birtakım işaretler bizi bu duruma karşı uyarabilir. İşte göz gerisi edilmemesi gereken 6 diyabet belirtisi:

ÇOK İDRARA ÇIKMA YAHUT SUSAMA

Polidipsi (artan susuzluk) yahut poliüri (aşırı ve sık idrara çıkma) diyabetin iki yaygın belirtisidir ve glikozun filtrelenmesinden ve emilmesinden sorumlu organlar olan böbreklerin işleyişi ile ilgilidir.

Yüksek glikoz düzeyleri, çok idrara çıkmaya neden olan bir idrar söktürücü olarak çalışır. Bu çok idrara çıkma çok susuzluğa ve dehidrasyona neden olabilir.

DAİMA AÇ HİSSETME

Tip 1 yahut tip 2 diyabet durumunda, hücreler yiyeceklerle doğal olarak tüketilen glikozdan güç alamazlar, bu nedenle bu durumdaki bir kişi bu açığı dengelemek için daima yiyecek arar. Lakin aslında, günün birçoklarında yemek yemelerine karşın, daima olarak yorgunluk, mide bulantısı ve ağızda kuruluk hissetmeleri olasıdır. Daha fazla yemek yardımcı olmaz; yardımcı olan, glikozun hücrelere dönmesine yardımcı olacak ilaçları almak ve onu güç olarak kullanmaktır.

KARINCALANMA

Diyabet hastalarının yüzde 50’si diyabetik nöropati nedeniyle ayakalrında ve ellerinde karıncalanma, ağrı yahut kramplar yaşayabilir. Zira yüksek glikoz düzeyleri uyluk, kalça yahut bacak hudutlarını, hatta göğüs ve hatta göğüs kafesini etkileyebilir.

BULANIK GÖRME

Bedende kan şekeri düzeyi yüksek olduğunda göz merceğinin şişer ve hasebiyle su, göz sisteminin bu kısmına girer. Ek olarak, retinanın damarları da ziyan görebilir ve bunlar göz sıhhatini ve net görmeyi etkileyebilecek durumlardır.

KOYU CİLT

Akantozis nigrikans olarak bilinen bu durum, bilhassa koltuk altlarında ve ensede koyu cilt lekelerinin görünümünden oluşur. Bunun nedeni, ciltte bu çeşit koyu renkli hücrelerin büyümesine neden olan insülin direnci olabilir.

GÜZELLEŞMEYEN YARALAR

Bu belirti şeker hastaları ortasında güzel bilinir. Olağan kan şekeri düzeylerine sahip bir bireyde ekseriyetle birkaç gün içinde güzelleşen bir çizik yahut yara, şeker hastalarında bir enfeksiyonu bile tetikleyebilir. Uzmanlar, bunun nedeninin yüksek glikoz bedellerinin damarlara ziyan vermesi nedeniyle kanın yaralara gerçek düzgün akmaması ve güzelleşmenin daha yavaş olmasından kaynaklandığını açıklıyor.

DİYABETİ DENETİM ALTINDA TUTMAK İÇİN 10 İPUCU

Bu belirtilerden bir yahut daha fazlasının varlığında tam bir kıymetlendirme için hekiminize danışmanız en doğrusudur. Diyabetin özel dayanak ve ömür şekli değişiklikleri ile yönetilebilecek kronik bir hastalık olduğunu unutmayın.

Diyabet idaresi, hayat usullerinin değiştirilmesini, kâfi beslenmeyi, antrenmanı ve ilaç kullanımını içeren kronik bir süreçtir. Tedavisi için, âlâ bir hayat kalitesine sahip olmak ve muhtemel komplikasyonlardan kaçınmak için kişinin hastalığı gerçek bir formda ele almayı öğrenmesi temeldir.

İşte diyabetli şahısların denetimi sürdürmek ve günlerini olağan bir formda geçirebilmeleri için 10 ipucu:

1. Diyabetle yaşamayı öğrenin

Diyabetin ne olduğunu, temel bakımı bilmek ve güzel bir denetim için gerekli değişiklikleri yapmak değerlidir. Diyabetli kişi ve aile üyeleri diyabet eğitimi ve dayanağı almalıdır.

2. Diyetinizi uyarlayın

Diyet, diyabet idaresinin kıymetli bir modülüdür ve komplikasyonların başlamasını geciktirmeye yahut önlemeye yardımcı olur. Diyabetli kişinin diyeti rastgele bir kişininkine emsal. Öğünler tüm güne dağıtılmalıdır, yani şahsî özelliklere ve tedaviye nazaran 3 ila 5 kere alınmalıdır. Yüksek ölçüde karbonhidrat içeren yahut glikozu yükselttiği için süratle emilen yemeklerden kaçınmak değerlidir.

Diyetinize dikkat etmek tedavinizin bir kesimidir, bu nedenle yaptığınız fizikî aktivite, aldığınız ilaçlar yahut kolesterol yahut hipertansiyon üzere diğer hastalıklarınız olup olmadığı hakkında konuşmadan yiyecek çeşitleri ve ölçüleri hakkında konuşamazsınız. Hasılı, diyabetli her bireyin sıhhat grubunun takviyesiyle hazırlanması gereken, kendine has ve şahsileştirilmiş bir diyete gereksinimi vardır.

3. Kâfi su için

Yüksek kan şekeri böbreklerin onu idrar yoluyla atmaya çalışmasına neden olduğu için diyabetli bireyler dehidrasyon riski altındadır. Bu nedenle, diyabetli bireyler hiperglisemi oluştuğunda daha fazla susama eğilimi gösterirler. Su, diyabetli bir kişi için hidrasyonun temeli olmalıdır. Doğal meyve suları yahut şeker eksiz içecekler üzere hidrasyonu düzgünleştirmeye yardımcı olan ve kan şekerini süratle artırmayan içecekleri tercih edin.

4. Tertipli antrenman yapın

Fizikî idman uygulaması, diyabet tedavisinin temel direklerinden biridir ve buna bağlı komplikasyonları önler. İdmanın birçok yararı vardır. Tansiyonu, kolesterolü ve kalp sıhhatini güzelleştirir. İdmanın tipi ve yoğunluğu, diyabetli her kişinin yaşına ve fizikî durumuna nazaran uyarlanmalıdır.

5. Glikoz denetimlerini sık sık yapın

Kişi yahut bir aile üyesi tarafından gerçekleştirilen kan şekeri düzeylerinin tahlili, rastgele bir vakitte kan şekeri düzeylerinin bilinmesine ve mümkün komplikasyonları, hipogliseminin (glikoz düşüşleri ) yahut hipergliseminin (glikoz yükselmeleri) tespit edilmesine imkan tanır. İnsülin alımını yahut genel olarak gerekirse tedaviyi ayarlamak ve bilgi almak için her yemekten evvel ve yatmadan evvel günde 5 ila 6 ortasında denetim yapılması önerilir. Antrenman yapıyorsanız, spora başlamadan evvel bir tahlil, uzun periyodik idman yaparken ve bittikten sonra kimi ekstra ölçümler yapmanız önerilir.

6. Hipoglisemi ile karşılaştığınızda süratli hareket edin

Hipoglisemi sırasında denetimsizce ve büyük bir iştahla yemek yemek yaygındır. Bu, belirtilen gramlardan daha yüksek toplam karbonhidrat alımına neden olur ve bu ekseriyetle sonraki saatlerde hipergliseminin nedenidir.

7. Diyabet komplikasyonlarından kaçının

Yemeklerden evvel ve sonra kan şekerinizi ülkü düzeyde tutmanız kıymetlidir. Birebir biçimde tansiyon ve kolesterol düzeylerini denetim etmek gerekir.

8. Oftalmolojik incelemeler yapın

Her türlü komplikasyonu önlemek, tespit etmek ve başarılı bir halde tedavi etmek için diyabetli bireylerin bilhassa göz sıhhatlerini ve retinanın durumunu nizamlı olarak denetim ettirmeleri kıymetlidir.

9. Ayaklarınıza âlâ bakın

Diyabetli bireylerde duyu ve dolanım değişiklikleri olabilir. Ayakları günlük olarak denetim etmek, yaralanma olup olmadığını denetim etmek ve rastgele bir sorun anında bir uzmana başvurmak değerlidir.

10. İlaçlara bağlı kalın

İlaç tedavisi, besin ve idmanla birlikte tedavinin temel direklerinden biridir. Bu nedenle sıhhat profesyonelleri ile birlikte verilen tavsiyeler üzerinde anlaşmak ve bunlara uymak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu