Sağlık

COVID olumlu çocuklar uzun müddet takip edilmeli

COVID pozitif çocuklar uzun süre takip edilmeli

Yasemin SALİH

Evvelki mutasyonlara nazaran yüzde 70 daha süratli bulaşan Omicron, beş günde hadise sayısının 20 bin artmasına neden oldu. 1 Ocak prestijiyle 36 bin 721 olan COVID-19 hadise sayısı 4 Ocak prestijiyle 54 bin 724’e ulaştı. Uzmanlar sayıların katlanarak artacağını belirtirken, 60 bin hududunun aşılmasını ağır bakım kapasitesi açısından risk olarak değerlendiriyorlar. Olay sayılarındaki artışta geçen yıldan farklı olarak bu sene dikkat çeken küme çocuklar. Çocuklar ortasında COVID-19 olaylarının üç kat arttığına dikkat çeken uzmanlar, “Hastalığın seyri daha hafif gerçekleşiyor” yorumunu yaptı. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği Lideri Prof. Dr. Ergin Çiftçi “hafif” atlatma bilgisinin yanlış değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekti. DÜNYA’ya özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çiftçi, “Dönem prestijiyle birçok virüs sirkülasyonda. Bunların testle ayrılması gerekiyor. Omikron varyantını ayırt etmek için kesinlikle en küçük belirtide bile test yaptırılması gerekiyor. Zira semptomsuz bile seyretse COVID-19 çocuklar için farklı riskler taşıyabilir” ihtarında bulundu.

MIS-C riski unutulmamalı

Prof. Dr. Çiftçi’nin dikkat çektiği risklerin başında multisistem infl amatuvar sendromu (MIS-C) geliyor. Hastalığı takip eden bir buçuk ila iki aylık süreçte MIS-C durumunun gelişebileceğini söyleyen Çiftçi, “Bunların örneklerini görmeye başladık. Hastalığı hafif ya da semptomsuz geçiren çocuklarda bir mühlet sonra kalp yetmezliği, akciğer tutulumu, yüksek ateş üzere tesirler olabiliyor. Bu nedenle hastanelere gelen çocuklar hem dünyada hem de Türkiye’de var. Bu nedenle ‘küçük bir soğuk algınlığı’ diyerek hiçbir şikayetin hafife alınmamasını öneriyoruz. Kesinlikle test yaptırılmalı” diye konuştu.

Belirtiler şöyle sıralanıyor

Omicron varyantı nedeniyle çocuklar ortasında daha çok olay görüldüğünü vurgulayan Çiftçi, belirtileri şöyle sıraladı: “Sadece Omicron değil genel olarak COVID-19 çocuklarda daha hafif seyrediyor. Olağan bir soğuk algınlığı üzere hafif ateş, öksürük, burun akıntısı, kas ağrıları, bulantı, kusma, ishal üzere bulgular görülüyor. Bunlardan yalnızca biri de olabiliyor. Hasebiyle öbür teneffüs yolu enfeksiyonlarından büsbütün ayrılabilir bir tablo değil.”

Az rastlanıyor ama…

COVID-19 olumlu yetişkinlerde görülen akciğer tutulumu, teneffüs yetmezliği üzere mevte götüren tabloya çocuklarda daha az rastlandığını söz eden Çiftçi, yeniden de ergenlerin daha fazla etkilenme ihtimali olduğuna dikkat çekti. Obezitesi olan, bağışıklık sisteminde düşünce yaşayan çocuklarda hastalığın ağır seyredebildiğini anlatan Çiftçi, şöyle devam etti: “Anne-baba olumlu konutlarda çocukta bir şikayet yok diye test yaptırılmadığını görüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki aylarda MIS-C olaylarında artış görülebilir. Burada yapılacak şey çocukları aşılamak ve kesinlikle test yapmak.”

COVID-19 testinin yanı sıra influenza A ve B yaptırılmalı

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik, çocuklarda COVID olaylarının “hafif atlatıldığı” algısının yerleşmemesi gerektiğinin altını çizdi. “Çocuklar etkilenmiyormuş üzere görülüyor fakat hem bulaştırma hem de daha sonraki tesirleri bakımından daha ciddiye alınması gerekiyor” diyen Dr. Çelik, şu ihtarlarda bulundu: “Burada değerli olan çocukları izole etmek. MIS-C faktörünü atlamamak gerek. Bu enfeksiyonu her gün tekrar öğreniyoruz. COVID-19 geçirdikten sonra çocukları tabip takibinde olması gerek. Kan analizi, akciğer tetkiki, kalp denetimlerinin yapılmasını öneriyoruz. Zira daha sonra aritmi sorunları, perikardit üzere ihtimaller kelam konusu. Bu nedenle çocukları mümkün olduğunca hastalıktan uzak tutmalı. Bağışıklık sitemini destekleyen D vitamini kullanımını öneriyoruz. Düzgün uyku olmazsa olmaz. Mevsim zerzevat ve meyvelerini bol tüketmek gerekiyor. Tek taraflı beslenen, yeme sorunu olan çocuklara besin destekleri yapılabilir. Antibiyotik bu hastalığın tedavisinde yok. Lakin öteki bakteriler, virüsler olabilir. Bu nedenle ben hastalarıma COVID-19 testinin yanı sıra influenza A ve B testlerini yaptırmalarını da öneriyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu