Sağlık

Atabay, hadise sayısı artınca kapasiteyi iki katına çıkardı

Çiğdem YÜCESOY SUBAŞI

COVID-19 salgınının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını Türkiye’de birinci yerli sentez olarak üreten Atabay İlaç’ta üretim sürat kazandı. Atabay İlaç İdare Şurası Lideri Zeynep Atabay, “İlaç faal hususu üretim kapasitemizi an itibariyle gereksinimlere karşılık verecek düzeye çıkardık. Aylık üretimimiz 2 milyon kutuya ulaştı” bilgisini de verdi.

“Üretimde 1.000 bireye ulaştık”

Birinci etapta ayda 1 milyon kutuyla başlayan üretimde hadiselerin artmasıyla yeni bir planlama yapıldığını, kapasiteyi yüzde 100 oranında artırdıklarını söyleyen Atabay, “Buna bağlı olarak üretim çalışanını de 700 şahıstan 1.000 şahsa çıkardık” diye konuştu.

Salgının tedavisinde kullanılan ilacı Türkiye’de hala üç şirket üretiyor. Üreticilerin başında Atabay İlaç geliyor. Tüm firmaların sahip olduğu üretim kapasitesinin Türkiye’de hastalığa yakalananların tedavisi için kâfi olduğunu söyleyen Atabay kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yaz devri sonuna gerçek artan hadise sayısı hepimize sürpriz oldu, lakin şirket olarak süratlice kapasitemizi artırarak Bakanlığımızın siparişlerini kelam verdiğimiz günlerde tamamladık” dedi.

“Bu sürece süratli gelmedik”

“Bu sürece süratli gelinmedi” diyen Atabay kelamlarına şöyle devam etti: “2010 yılında ülkemizde influenza (grip) salgınına karşı yerli ve ulusal imkanlarla sentezlediğimiz Oseltamivir etken unsuru ve müstahzar eser Enfluvir ile son 10 senede milyonlarca hasta düzgünleşti. Bu nedenle COVID-19 salgınına yüksek deneyim ve bilgi birikimi ile girdik. Bu süreci muvaffakiyetle kısa müddette tamamladık. Viral salgına karşı gerekli ilaçları geliştirdik”

Öncelikle Türkiye’nin muhtaçlığını karşıladıklarını belirten Atabay, “Sağlık Bakanlığı’ndan bu hafta ihracat için müsaade çıktı” diye konuştu. Bu müsaadenin akabinde bir strateji geliştirilerek ihracata başlanacak.

Atabay, “Favipiravir hammadde sentezi için analitik metotların geliştirilmesi, hammadde üretimi, yeni ilaç formülasyonu geliştirilmesi (referans ilaç formülasyonu patentli) ve üretimi için 11 milyon TL üzerinde Ar-Ge, know-how ve altyapı yatırımı yaptık” dedi.

Aşı çalışmalarına takviye veriyor

Yıllık 200 milyon ilaç üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri olan Atabay, yakın vakitte aşı çalışmalarında da yer alacak. Zeynep Atabay, TÜBİTAK çatısı altında geliştirilen COVID-19 aşı çalışmalarına takviye vermeye başladıklarına dikkat çekti. Öbür taraftan salgının tedavisinde kullanılacak iki başka ilaç için de ruhsat müracaatında bulunduklarını söyleyen Atabay şu bilgileri verdi: “Klinik çalışmaların başlayabilmesi ve profilaktik tesirlerinin test edilebilmesi için Bakanlığımızdan ‘hızlandırılmış ruhsat süreci’ talebimiz oldu. Ümidimiz en kısa müddette testlerden geçip şu andaki tedavi protokolüne destekleyici ilaç olarak Bakanlığımıza sunabilmek.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu