Sağlık

Antalya’da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’ne başvuran 49 yaşındaki M.Y. isimli bayan, şiddetli karın ağrısı şikayeti çektiğini, antibiyotik ve ağrı kesicilerin de kendisini rahatlatmadığını söyledi.

İzmir’de oturduğunu, fakat orada ameliyat olma fırsatı bulamadığını belirten M.Y., hastanenin genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Raziye Duruk tarafından muayene edildi.

Safra kesesinde taş olduğu belirlenen bayanın ameliyat edilmesine karar verildi.

30 SANTİM OLAN SAFRA KESESİ ALINDI

Kapalı safra kesesi ameliyatına alınan M.Y.’nin karnına kamera eşliğinde 4 başka kesiden giriş yapıldığında şaşırtan bir durumla karşılaşıldı. M.Y.’nin safra kesesinin olması gerekenden çok büyük olduğu ve rahme yanlışsız indiği belirlendi.

Ameliyat sonucu M.Y.’nin olağanda 7- 10 santim olması gerekirken, yaklaşık 30 santim uzunluğuna ulaşan safra kesesi alındı. Safra kesesinden irili ufaklı çok sayıda taş da çıkarılan M.Y., sıhhatine kavuştu.

“DÜNYA ÇAPINDA TIP LİTERATÜRÜNDEKİ İKİNCİ VAKA”

Op. Dr. Raziye Duruk, hastasından çıkardığı 30 santimlik safra kesesinin dünya tıp literatürüne girdiğini söyledi.

Daha evvel 2017 yılında Hindistan’da 30 santim uzunluğunda safra kesesi olayının tespit edildiğini ve literatüre girdiğini anlatan Op. Dr. Raziye Duruk, ameliyat sürecini şöyle anlattı:

“Hastam M.Y. safra kesesinde taş olduğunu, şiddetli karın ağrısı olduğunu, İzmir’de ikamet ettiğini, antibiyotik ve ağrı kesicilerle rahatlamadığını, ameliyat olmak istediğini, ama İzmir’de pandemi yoğunluğundan ötürü ameliyat olamadığını, bu sebeple tarafıma başvurduğunu söz etti. Hastayı değerlendirildikten sonra safra kesesindeki taş için kapalı safra kesesi operasyonu planladım. 23.02.2021 tarihinde hastayı ameliyata aldım. Kapalı ameliyat için kamera eşliğinde hastanın karnına girdiğimizde devasa bir kitleyle karşılaştık. Yaptığımız incelemenin ardından bu kitlenin safra kesesi olduğunu ortaya koyduk.

Takım olarak hayli şaşırdık, zira olağanda safra kesesi karaciğer yatağında, karaciğerin altında gömülü halde bulunan bir organdır. Hastamızın safra kesesi karaciğer yatağından taşmış ve hastanın rahmine kadar uzanmaktaydı. Hastanın ameliyatını kapalı teknikle açık ameliyata geçmeden karına açtığım 4 küçük delikten tamamladım. Safra kesesinin operasyondaki boyutu yaklaşık 30 santim civarında, içi boşaltılmış haldeki uzunluğu 20 santimdir. İçerisinden çok sayıda büyük taş çıkarıldı. Tıp literatüründe emsal tek bir olay bulunmaktadır. 2017 yılında Hindistan’da 30 santim uzunluğunda bir safra kesesi hadisesi tespit edilmiştir. Hastanemizde tespit edilen hadise dünyanın en büyük iki safra kesesinden biridir ve dünya çapında tıp literatüründeki ikinci olaydır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu