SağlıkTüm HaberlerTürkiye

Akupunktur İle Zayıflama

Akupunktur ile kilo vermek son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem. Peki, akupunktur nedir? Akupunktur ile nasıl kilo verilir? İşte bu soruların cevabı..

Akupunktur Nedir?

Akupunktur , vücudun belirli bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniğidir. Geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır olarak görülür. Tarihi bundan yaklaşık 3000 yıl önceye dayanan akupunktur tedavisi Çin’de geliştirilmiştir. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ancak, akupunktur sadece doktora danışılarak uygulanmalı ve hastalıkların tek tedavisi olacak şekilde kullanılmamalıdır.

Akupunktur latince kökenli bir kelime olup iğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamındaki “punctio” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Akupunktur, cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılması yöntemine dayanan bir uygulamadır. Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde binlerce yıldır başarıyla uygulanmıştır. Akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü artırmasına yardım eder.

Akupunktur Nedir

Akupunktur İle Zayıflama

Zayıflamak için akupunktur tedavisinin çeşitli etkileri düşünülmektedir. Akupunkturun, vücudun enerji akışını etkileyerek;

  • İştahı azaltmak
  • Metabolizmayı hızlandırmak
  • Stresi azaltmak
  • Beyindeki açlık merkezini baskılamak gibi yararları olduğu düşünülmektedir.

Geleneksel Çin tıbbına göre insan vücuttaki dengesizlikten dolayı kilo alır. Eski öğretilere göre bu dengesizlik tiroid bezi, karaciğer, dalak, böbrek ya da hormonal bir işlev bozukluğundan kaynaklanır. Bu sebeple, kilo kaybı için akupunktur tedavileri genellikle vücudun bu alanlarını hedef alır.

 

Akupunktur

 

Diyet ve egzersiz olmadan tek başına akupunktur ile kilo vermek pek mümkün değildir. Bu nedenle spor ve diyetle birlikte uygulanmalıdır. Kilo vermek için en önemli akupunktur noktaları kulakta bulunur. Kulak, insan vücudundaki tüm organları uyaran noktalara sahiptir. Ayrıca kulaktaki akupunktur noktaları oldukça etkilidir. Kulaktaki akupunktur noktaları ile vücutta yağ birikimlerinin bulunduğu bölgeler uyarılabilir. Her zaman kalıcı bir sonuç elde etmek amaçlanır. Bu iğneler bulgulara göre 10 güne kadar kulakta kalabilir. Kulaktaki akupunktur noktalarına batırılan iğneler ile;

  • Metabolizma ve yağ yakımı hızlanır.
  • Daha hızlı tokluk hissedilir.
  • Açlık hissinde azalma olur.
  • Aşırı yeme ortadan kalkar
  • Toksinler vücuttan atılır.
  • Hastalar kendilerini daha sakin, daha dengeli ve aynı zamanda daha aktif hissederler.

İnsanların kilo almasındaki en büyük etken beslenme alışkanlıklarındaki hatalardır.  Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ise oldukça zordur. Diyet yaparken oluşan ve sonunda diyeti bırakmaya neden olan halsizlik, baş dönmesi, mide problemleri, baş ağrısı, stres ve sinirlilik gibi şikâyetler akupunktur tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca akupunktur diyete uyum sağlama konusunda hastaya büyük kolaylıklar sağlar. Beyinde serotonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonlarının seviyelerini artırarak yemek yemeden de mutlu olmayı sağlar. Metabolizmayı hızlandırdığı için normalden daha fazla kalori yakılır ve böylece daha hızlı kilo verilir.

Zayıflama

Akupunkturun aynı zamanda mide asidini azalttığı, sindirimi düzenlediği, insülin ve diğer hormonları dengelediği düşünülmektedir. Ancak zayıflamak için akupunktur iyi bir egzersiz planı ve sağlıklı bir diyet programı ile birlikte  uygulanırsa daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Bu şekilde uygulanan bir programla 2 ay gibi bir sürede kilonuzun yaklaşık %10 – 15’ini verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu