KoronavirüsSağlık

Türkiye Koronavirüs Vakasında Birinciliğe Gidiyor

Türkiye Koronavirüs vakalarında ne yazık ki her geçen gün çok ciddi artış gözlemleniyor. Yapılan test sayıları arttıkça tespit edilen vaka sayısı da kat ve kat artıyor. Vatandaşa sokağa çıkmayın denilmesine rağmen ısrarla keyfi gezenler, piknik yapanlar ve parti düzenleyenler var. Kimisi durumun ciddiyetinin farkında değil kimisi de bile bile kurallara karşı geliyor ve herkesin hayatını riske atıyor.

türkiye koronavirüs artışı

Türkiye Koronavirüs Vakalarında Ciddi Artış Gözlemlendi

İlk günden tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmemesinin cezasını çekmeye başlayan Türkiye’de koronavirüs durmadan yayılmaya devam ediyor. Türkiye koronavirüs vakalarında dünya sıralamalarında birinciliğe doğru gidiyor. Vakanın ilk görüldüğü günden bu güne 19 gün geçti ve 19. günde resmi verilere göre açıklanan bilgiler şu şekilde. Son 24 saatte 9.928 test yapıldı.

Sağlık bakanlığı son 24 saatte 1.815 kişide daha covid-19 tespit ettiklerini açıkladı. Son 24 saatte ise hayatını kaybedenlerin sayısı 131’e yükseldi. 29 mart itibari ile Türkiye’de 9.217 kişide resmi olarak hastalık tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Online Koronavirüs Tespit Sistemini Açtı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni hastalık tespit sistemini açtı.

sağlık bakanlığı koronavirüs sistemi açtı

https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra sistem şu şekilde çalışıyor.

  • TC kimlik numaranızı girin,
  • Baba adınızı girin,
  • Yaşınızı belirtmek için doğum yılınızı girin (Bildiğiniz gibi 65 yaş üzeri hastalar için çok tehlikeli bir virüs)
  • Son olarak da telefon numaranızı girin
  • Alt kısımdaki doğrulamayı yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna basarak ilerleyin.
  • Size sorulan soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde cevaplayın.
  • Devam et butonuna basarak sonraki aşamaya geçin.

Koronavirüsü bildiğiniz gibi 14 günlük karantina sürecine tabi tutulan bir durum. Yurtdışından gelen kişiler 14 gün karantinaya alınıyor. Bu süre zarfında gerekli testler ve kontroller yapılıyor. 14 gün boyunca hastalık belirtileri gözlemlenmez ise kişi taburcu ediliyor.

  • En son devam et dedikten sonra size şimdi bu 14 günlük süreci soruyorlar. Son 14 günde hangi şehre gittiniz herhangi bir hasta ile yakın temasta bulundunuz mu gibi sorular soruyorlar. Bu soruları doğru bir şekilde cevapladıktan sonra “Devam Et” butonuna basarak ilerliyorsunuz.
  • Son olarak da koronavirüsün habercisi olan şu belirtileri soruyorlar size;

Testi tamamladıktan sonra size hastaysanız acil müdahale ekibi gönderiyorlar. Hasta değilseniz şu şekilde bir pencere açılıyor.
koronavirüs test sonucu
Türkiye koronavirüs ile mücadelede elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen halk duyarsız davranmaya devam ettiği için vaka sayısı her geçen gün artmaya ne yazık ki devam edecek gibi görünüyor. Lütfen kurallara uyalım evde kalalım…
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu