Koronavirüs

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Koronavirüs bulaş riski azaltılabilir.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk Koronavirüs bulaş riskinin azaltılabileceğini açıkladı...

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs riskinin düşürülebileceğini açıkladı. Toplu taşıma araçlarındaki risklerden de bahseden Oğuztürk maske takmanın önemi üzerinde durdu. Maske takmanın bulaş riskini ciddi oranda azalttığını şu sözlerle vurguladı: “Bir ortam düşünün ve siz o ortamda mesafe kurallarına uygun bir şekilde maske takmışsanız yani hem mesafe kuralına uymuşsunuz hem de diyalogda bulunduğunuz kişi maske takmış ve sizde maske takmışsanız yüzde 97-98 sizin o virüs ile muhataplığınız söz konusu olmuyor. Hastalığa yakalanma ihtimaliniz yüzde 1-2’lere düşüyor. Şöyle bir örnek verebiliriz ki siz maske taktınız ve o ortamda herhangi bir riskte söz konusu ise o maske sizde yüzde 80-85 koruyucu özelliğine sahiptir.”

Toplu Taşıma Araçlarında koronavirüs riski

Oğuztürk: Toplu Taşıma Araçları Camlarına Dikkat…

Virüsün damlacık yoluyla bulaştığını belirten Oğuztürk toplu taşıma araçlarında bu durumun bulaş açısından risk oluşturduğunu belirtti. Maske takmayan bir kişi toplu taşıma aracında öksürüp hapşırdığı takdirde virüsün cam zeminde enfeksiyon oluşturabilecek özellikte kalarak yerleşeceğini vurguladı. Cam zemine temas eden sağlıklı birinin virüsü eliyle ağzına, burnuna götürdüğü takdirde risk altında olduğunun altını çizerek toplu taşıma araçlarında da maske takmanın önemli olduğunu dile getirdi.

16 Eylül koronavirüs tablosu

16 Eylül 2020 Koronavirüs tablosu…

16 Eylül itibariyle Türkiye genelinde toplam hasta sayısı 296.391’e, toplam vefat sayısı ise 7249’a ulaşmıştır. 16 Eylül hasta sayısı 1771 olup 15 Eylül’den 29 kişi fazladır. Bugünkü vefat sayısı da 63 olarak belirlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu