Koronavirüs

Koronavirüste ikinci dalga ve üçüncü dalga uyarısı

Koronavirüste ikinci dalga ve üçüncü dalga uyarısı yapıldı. Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü, olası ihtimalleri paylaştı. ” Aşı bulunana kadar rehavete kapılırsak, ikinci veya üçüncü dalga daha ağır sonuçlar doğurabilir. ” ifadelerine yer veren Özlü virüsle ilgili uyarılarda bulundu.

İnsanların merak ettiği ” salgın duracak mı, virüs yok olacak mı, en iyi ve en kötü senaryolar ne olabilir? ” gibi soruları cevaplayan Prof. Dr. Tevfik Özlü ” aşı bulununcaya kadar tedbirli olmamı lazım. Dalgalar şeklinde yayılıp çoğalmaya devam edebilir. Tedbiri elden bırakırsak ikinci ve üçüncü dalga yaşanabilir ” ifadelerine yer verdi. Vatandaşlarımızın yüzde 60-70’ine aşı uygulanmadıkça salgın hızla yayılmaya devam edebilir.

koronavirüste-ikinci-dalga-gelebilir

Koronavirüste ikinci dalga için yapılmış bir çalışma var

Salgın biter mi ne zaman biter sorularına net bir cevap olmadığını belirten Özlü, ” koronavirüs ile ilgili birtakım çalışmalar yürütüyoruz.” ifadelerine yer verdi.  Olasılıkların en iyisi yaz gelince koronavirüsün bitmesi, en kötüsü ise ikinci ve üçüncü dalga ile virüsün katlanarak daha fazla kişiye enfekte olması olarak hesaplanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu