Koronavirüs

Koronavirüs Sendromu Yayılıyor

Koronavirüs sendromu her geçen gün daha da artıyor. Hastalığa yakalanmamış, sadece belirtilerden 1-2 tanesi gözüken insanlar hastahanelere akın ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu online koronavirüs testi işe yaramamış gibi görünüyor. Bilim kurulu üyesi Prof Dr. İlhami Çelik, insanlarda hasta olmaktan kurtulamayacağım gibi düşüncelerin yaygınlaşmaya başladığını söyledi.

İlhami Çelik yaptığı açıklamada ” Bu sendromun yaşanacağını öngörmüştüm. Ne yazık ki doğru çıktı. İnsanlar bize koronavirüs sendromu ile gelmeye başladılar. Koronavirüsten korktuklarından dolayı hasta olacaklarını, virüsü kapacaklarına kendilerini inandırıyorlar. Bu durum çok tehlikelidir. Korkmak bağışıklık sisteminizi zayıflatır” ifadelerine yer verdi.

ilhami-çelik-koronavirüs-sendromu

Koronavirüs Sendromu Hastalığa Yakalanma Riskini Arttırıyor

Bu virüse ben kesin yakalanırım, hasta olduğum zaman iyileşemem gibi düşüncelere kapılanlara bu isim veriliyor. Kayseri şehir hastahanesi başhekimi ve aynı zamanda bilim kurulu üyesi olan İlhami Çelik, son zamanlarda bu tarz vakalar ile sıklıkla karşılaşmaya başladıklarını duyurdu. Çelik ayrıca insanların gerekli tedbirleri almalarını, sosyal mesafe kurallarına uymalarını ve zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları gerektiğini tekrarladı.

Korku, bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan bir insanın ise virüsü kapması daha kolay hale geliyor ve korktuğu sürece iyileşme sürecinin de zorlaştığı belirtiliyor. İlhami çelik ” Tedbirli olalım, temkinli olalım fakat Cesur olalım.” ifadelerine yer verdi.

ilhami-çelik-açıklama

Türkiye’de Koronavirüs Vakalarında Son Durum (10 Mayıs )

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mayıs Pazar günü yaptığı açıklamada son 24 saatte 36.187 test yapıldığını ve yapılan testlerden 1.542’sının pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte 47 vatandaşımız daha COVID-19 yüzünden hayatını kaybederken iyileşenlerin sayısı ise 3.211 olarak belirtildi.

Toplamda virüsün Türkiye’ye bulaştığı ilk günden bu yana 1.370.598 test yapıldı. Yapılan testlerde toplam 138.657 vatandaşımızda virüs tespit edildi. İlk günden bugüne kadar toplam 3.786 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplam iyileşenlerin sayısı ise 92.691 olarak açıklandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu