Koronavirüs

Koronavirüs Aşısı Bulundu

Bilim insanlarının ortak çalışmaları sonucu koronavirüs aşısı bulundu. Geçtiğimiz aylarda Amerika’lı bir şirket hayvanlar üzerinde koronavirüs aşı çalışmaları yapıyorlardı. Hayvanlar üzerinde olumlu sonuçlar alan ekip nihayet bu aşıyı insanlar üzerinde de denemeye karar verdiler. Geçtiğimiz hafta covid-19 teşhisi koyulmuş bir hasta üzerinde denenen bu aşı olumlu sonuçlar verdi.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Tüm Dünya Beklemede

ABD’li bilim insanlarının geliştirdiği aşı çalışmalarına gönüllü olarak katılan 8 kişide virüsü etkisiz hale getiren antikorlar oluştuğu gözlemlendi. Türkiye’de yapılan tedavilerde sadece antikor olan kişilerden alınan kan ile tedavi yapılabiliyordu fakat ABD bu aşı ile insan vücudunda antikor üretmeyi başardı.

moderna-tıp

Amerikalı Moderna şirketi “mRNA-1273” adını verdiği aşıyla insanlar üzerinde aşı çalışması yapan ilk şirket oldu. Geliştirilen aşının ilginç özelliği ise covid-19 virüsünün genetik parçalarından alınarak hastaya enjekte edilmesi. Yani koronavirüsü yine koronavirüs ile yeniyoruz. Bu aşı kişiye virüs bulaştırmıyor sadece vücuttaki bağışıklık sistemini harekete geçiriyor ve hastalığın vücuttan tamamiyle atılmasını sağlıyor.

Fakat 45 kişiye yapılan testte 8 kişide antikor oluştuğu gözlemlendi. Deneye katılan kişilerden bir kısmına düşük doz verilirken bazılarına ise yüksek doz uygulandı. Yüksek doz uygulanan deneklerde daha ciddi yan etkiler görüldü. Araştırmalar henüz devam ediyor ve tamamen zararsız hale getirilince tüm dünyaya dağıtılacak.

Hayvanlar Üzerinde Koronavirüsü Yenmişlerdi

Moderna şirketi, yaptığı açıklamada ” Fareler üzerinde yaptığımız deneylerde bu aşı işe yarıyor. Hatta geliştirdiğimiz bu aşı virüsün akciğerde üremesine engel oluyor. Bu sayede vücutta herhangi bir tahribata yol açmıyor. Oxford üniversitesi de maymunlar üzerinde deneyler yapmış ve olumlu sonuçlar almıştı. Virüs aynı şekilde akciğerden temizlenmiş. Fakat Oxford’un geliştirdiği aşıda vürüs tam anlamıyla vücuttan çıkmamıştı.

fareler-üzerinde-deney

Aşı Ne Zaman Dağıtılacak

Aşının ne zaman çıkacağı konusunda açıklama yapan Moderna’nın baş medikal yetkilisi Dr. Tal Zaks, “Temmuz ayında kapsamlı deneyler gerçekleştireceğiz. Fakat aşının global olarak dağıtılması 2021 ocak ayını bulabilir. ” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu