GündemKoronavirüsTüm Haberler

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayınlandı!

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği yeni genelgeye göre evde izolasyon koşullarını ihlal eden kişiler, karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlayacak.

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu bir genelge gönderdi. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin sorunsuz gerçekleşebilmesi için yeni kararlar alındı. Ayrıca koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulmasının son derece gerekli olduğu ifade edildi.

Etkin Takip İçin Yeni Kararlar Alındı

Daha önce valiliklere gönderilen genelgelerle; izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan (hastalığı ayakta atlatanlar), hastalık belirtisi gösteren veya bu yönde tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenen kişilere yönelik etkin takip ve denetim sisteminin belirlendiği ifade edildi.

Ayrıca mevsimlik tarım işçilerinin barındığı alanlar, inşaat şantiyeleri gibi yerlerde COVID-19 tanılı ya da temaslısı olan kişilerin izolasyona alınmalarında; bu yerlerin geçici nitelikte olması ve izolasyon koşullarını sağlama imkanı bulunmaması nedenleriyle çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kalındığı belirtildi. Ek olarak genelgede İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen hakkında izolasyon kararı verilmiş kişilerden bazılarının tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle halk sağlığını riske attıkları, hastalığın diğer kişilere bulaşmasına sebebiyet verdiklerinin anlaşıldığına dikkat çekildi.

Etkin Takip İçin Yeni Kararlar Alındı

Kurallara Uymayanlar Yurtta Kalacak

Alınan kararlar doğrultusunda karantina kurallarını ihlal ederek evlerini terk eden koronavirüs hastalarının, KYK yurtlarına yerleştirilecekleri açıklandı. Ayrıca bu kişilerin yurdun masraflarını da kendilerinin karşılayacağı eklendi.

“1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 72’nci maddesinde yer alan “hasta olan veya hasta olduğundan şüphe edilenler” ile ilgili hükmü kapsamında, alınan tedbirlere göre; izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere valilerce yurt/pansiyon gibi yerler belirlenecek.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu