Koronavirüs

ABD Eyaletleri Açıyor

ABD ölüm sayısı 50.000’i geçtiği halde bazı eyaletler yeniden açılmaya başlıyor

Üç ABD eyaleti, bazı dükkanların, ülkenin ölüm bilançosu 51.000’i geçtiği halde, koronavirüsün yayılmasını engellemek için alınan tedbirlerden sonra yeniden açılmasına izin verdi.

Alaska, restoranlar üzerindeki kısıtlamaları kaldırırken salonlar ve kaplıcalar Georgia ve Oklahoma’da yeniden açılıyor.

Üç eyalette neler oluyor?

koronavirüs

Georgia, Oklahoma ve Alaska’da yeni açılan işletmeleri ziyaret eden müşterilerin sosyal mesafe önlemlerine bağlı kalmaya devam etmeleri beklenmekte. Ancak bazı şehirler ve bölgeler dükkanlarını kapalı tutmaya karar verdiler.

Ülkenin en hızlı yeniden açılan tarifelerinden birine sahip olan Georgia’da, bowling salonları, kaplıcalar, saç ve tırnak salonları, dövme salonları ve diğer kişisel bakım işlerinin faaliyetlerine devam etmesine izin verilecek. Ayrıca Pazartesi günü, akşam yemeği yenebilecek restoranların ve tiyatroların yeniden açılmasına izin verilecek.

İşsizlik iddiaları Mart ayından bu yana 26 milyon kişiye (veya nüfusun yaklaşık% 15’ine) ulaşırken, birçok ABD eyaleti ticarete devam etme baskısını hissediyor.

koronavirüs abd

Ancak sağlık uzmanları, başka bir enfeksiyon dalgasını ateşleyebilecekleri korkusuyla bu adımların çok erken olduğu konusunda uyardılar. Başkan Trump tarafından eleştirildikten sonra, Georgia Valisi Brian Kemp, restoranlar için sağlık ve sosyal uzaklaştırma gereksinimlerinin bir kısmını sıkılaştırdı.

Cuma günü başka ne oldu?

20 dakikadan fazla süren Beyaz Saray brifinginde, Başkan Trump insanlardan sosyal mesafe ve yüz maskelerinin kullanımı ile ilgili kurallara uymaya devam etmelerini istedi.

Yine Cuma günü, Başkan Trump “vatandaşlarımıza ekonomik rahatlama sağlamak” istediğini söyleyerek 484 milyar$ değerinde bir ekonomik teşvik tasarısı imzaladı. Washington tarafından geçen dördüncü Covid-19 yardım paketi ve daha büyük testlere, hastanelere ve küçük işletme kredisi programlarına fon tahsis edecek.

ABD’de Covid-19 Sayıları Nedir?

abd

ABD, dünyadaki açık ara en yüksek ölüm oranı ve vaka sayısına sahiptir. 50.000’den fazla ölüm ve 890.000 doğrulanmış vaka mevcut.

Ancak İspanya ve İtalya da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri, 330 milyonluk nüfusa sahip ABD’den daha fazla ölüm kaydetti.

Günlük ABD ölüm sayılarındaki son artışlar kısmen “olası” virüs ölümlerinin dahil edilmesinden kaynaklanmaktadır. 14 Nisan’da ABD Hastalık Kontrol Merkezleri vaka sayılarının hem doğrulanmış hem de olası vakaları ve ölümleri içereceğini söyledi.

Ayrıca, birçok hafif vakanın rapor edilmediğini belirtmek önemlidir, bu nedenle onaylanmış vakalardan ölüm oranı, hastalığın genel ölüm oranı ile aynı değildir.

Test çabaları, hastalığın gerçek ölüm oranını ve yayılmasını izlemek için anahtardır. Covid-19 görev gücü lideri Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’nin şu ana kadar 4.9 milyon test gerçekleştirdiğini ve hükümetin testleri genişletmek için valilerle birlikte çalıştığını söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu