GündemSağlıkTüm Haberler

Yeterli Uyumamak Hayatınızın Neşesini Azaltıyor!

Yapılan bir araştırmaya göre, yeterli uyumamak insanları asabileştiriyor.

Bazılarımız çok uyumaktan bazılarımız ise yeterli uyuyamamaktan şikayetçi. Ama birçoğumuz için uyku, vazgeçilemez ve çok sevilen bir eylem. Sabah erken saatlerde işe gitmek zorunda kaldığımızda ya da bir sınava yetişmemiz gerektiğinde birçoğumuz uykusuz günler geçirmiştir. Uykusuz geçirdiğimiz günlerin normalden daha farklı geçtiğini de birçoğumuz deneyimlemişizdir. Yeterli uyuyamadığımızda asabi olmaktan sakarlığın artmasına, nezle ve kronik hastalıklara karşı daha savunmasız olmaya kadar birçok durum yaşarız. Ve bu durumu destekleyen bir sürü araştırma var. Bugün ele alacağımız araştırma, yetersiz uyumanın gerçekten de hayattaki neşeyi alıp götürdüğünü doğruluyor.

İşte O Araştırma:

British Columbia Üniversitesi’nde çalışan psikolog Nancy Sin,

“Uykuda meydana gelen gecelik dalgalanmalar bile, insanların günlük yaşamlarındaki hisleri üzerinde çeşitli etkiler meydana getirebilir” diyor.

Sin ve meslektaşları, 33-84 yaşları arasındaki yaklaşık 2 bin yetişkinden toplanan anket verilerini kullanmışlar. Temel durumları belirlenen katılımcılara, 8 ardışık gün boyunca uyku süreleri, günlük stres seviyeleri ve başlarından geçen olumlu ile olumsuz olaylar sorulmuş. Nancy Sin anketlerin sonuçlarını,

“İnsanlar, sarılma veya doğada vakit geçirme gibi olumlu bir şey yaşadıklarında, genelde o gün kendilerini daha mutlu hissederler. Fakat bir insan genelde uyuduğundan daha kısa süre uyuduğunda, olumlu olayların meydana getirdiği olumlu duyguları pek elde edemiyor.” ifadeleriyle değerlendirdi.

İşte O Araştırma

 

Ayrıca bu etki, başka türlü de gerçekleşiyor. Uyku süresinin uzaması, olumlu olayların çok daha iyi görünmesini sağlıyor ve gündelik stresin etkilerine karşı koruma sağlıyor. Araştırma ekibi bu etkilerin, kronik ağrı gibi kronik sağlık problemleri olan insanlarda çok daha büyük olduğunu keşfetmiş. Psikolog Sin bu konuyu,

“Kronik sağlık durumları olan kişilerde (kişinin olağan uyku süresine göre) uyku süresinin uzaması, sonraki gün olumlu olaylara daha iyi tepkiler verilmesine yol açıyor” sözleriyle değerlendirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu