GündemSağlıkTüm HaberlerTürkiye

Yerli “Akıllı Bebek Bezi” Üretildi!

Ülkemizde idrarda enfeksiyon olup olmadığını gösteren yerli ve milli "akıllı bebek bezi" geliştirildi. Üretilen bu yerli bebek bezi dünyaya ihraç edilecek. İçerisine yerleştirilen özel solüsyon sayesinde renk değiştiren bez, dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde uzmanlar tarafından üniversite-sanayi iş birliği ile “akıllı bebek bezi” geliştirildi. Yüzeyine yerleştirilen özel solüsyon sayesinde renk değiştirerek bebeğin idrarında enfeksiyon olup olmadığını gösteren yerli “akıllı bebek bezi”, bu anlamda dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yeğeninin böbreğinde %80 işlev kaybı yaşanmasının ardından “akıllı bez” üretme fikrini ortaya atan firma CEO’su Özcan Arkan, yerli ve milli akıllı bebek bezinin tüm dünyaya açılacağını belirtti. Akıllı bez için birçok olumlu geri dönüş aldıklarını belirten Özcan Arkan, projenin ilerleme sürecinden de bahsetti.

Bezin Dış Yüzeyinde Renk Değişimi Oluyor

Yıllardır bebek bezi üreten bir firma olduklarını belirten CEO Özcan Arkan,

“Bundan 4-5 yıl önce yeğenimin rahatsızlığından dolayı sürekli doktorlara gidip geliyorduk. Çocuğun sık geçirdiği idrar yolu enfeksiyonlarından dolayı böbreklerinde bir problem oluşmuştu. Bu hastane sürecinde bu kararı aldık. Bebek bezi insan sağlığı hakkında fikir veren, idrarı alan bir ürün. Dolayısıyla biz bebek bezi üreticisi olarak ürünü farklılaştırabilir miyiz, bebek bezinde dertlerini anlatamayan çocukların dertlerini aileye bildirecek bir sistem kurabilir miyizden yola çıkarak Pine Smart‘ı geliştirdik.” ifadeleriyle sözlerine devam etti.

Ürünün hem Türkiye’de hem de tüm dünyada patentinin alındığını aktaran CEO Arkan,

Dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Bu üründeki temel amaç şudur; çocuklar bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde bezin dış yüzeyinde bulunan pembe bir şeritte renk değişimi oluşuyor. Dolayısıyla aileler, çocukların enfeksiyon geçirdiğini görüp hızlıca doktora başvuruyor. Bu şekilde erken tanıya imkân sağlanıyor. Daha hızlı şekilde sağlık kurumuna gidildiği için daha az antibiyotikle bu hastalık atlatılıyor. Böylece çocukta daha az hasar oluşuyor” ifadelerine yer verdi.

Bezin Dış Yüzeyinde Renk Değişimi Oluyor

 

Tüm Dünyaya İhraç Edilecek

Bu ürünün 2,5 aydır ülkemiz piyasasında yer aldığını ve çok iyi geri dönüşler aldığını, hekimlerin ve ailelerin çok memnun olduğunu belirten Arkan, işin ihracat boyutuyla ilgili olarak

Yurtdışında bazı medya kanallarına konu oldu. Şu an 2 ülkeye fiili ihracat gerçekleştirdik. Kıbrıs’a ve Azerbaycan’a. Hatta bugünlerde ABD’de de güzel büyük bir miktarda sipariş aldık. Bu da bizim üçüncü ihracatımız olacak. Yoğun talepler var. Biz zaten halihazırda 50’den fazla ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Pine Smart’ı da yerli ve milli bir ürün olarak tüm dünyaya ihraç etmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu