EkonomiGündemTüm Haberler

Yeni Ekonomi Programı Açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak piyasaların merakla beklediği Yeni Ekonomik Programı'nı açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak merakla beklenen Yeni Ekonomik Programı’nı açıkladı. Bakan Albayrak “Ekonomik veriler güçlü V tipi toparlanmayı gösteriyor” ifadesinde bulundu. Ayrıca işsizliğin de kademeli olarak düşeceğini ve 3 yıllık beklentileri açıkladı. Bakan Albayrak, “Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” ana temasıyla hazırlanan 2021-2023 yıllarını içerecek olan YEP(Yeni Ekonomi Programı)’i Vergi Denetim Kurulu Ataşehir Hizmet Binası’nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. İşte ayrıntılar..

Yeni Dengelenme, Yeni Normal ve Yeni Ekonomi

Albayrak, Ağustos 2018’de 7,20’lere kadar yükselen dolar kurunu 2019 yıl sonu itibarıyla 5,95’lere indirdiklerini, %25’lere kadar yükselen Tüketici Enflasyonu’nu (TÜFE) %10-11 bandına düşürdüklerini belirtti. Bunlara ek olarak 50 milyar doların üzerindeki cari işlemler açığını cari fazlaya çevirdiklerini ifade eden Albayrak,

“Daralmaya başlayan ekonomik faaliyeti yeniden hareketlendirdik ve 2019’un son çeyreği itibarıyla %6,4’lük büyüme oranını yakaladık. Tam bu dengelenme sürecinin sonuna yaklaşırken yeni tip koronavirüs salgınının başlamasıyla ekonomimiz ve dünya ekonomileri tarihte eşine az rastlanır şiddette yeni bir sınama ile karşı karşıya kaldı. Tüm dünyada ekonomik faaliyet çok sert bir şekilde yavaşladı. Kimi ülkeler ekonomilerini ve sınırlarını tamamen kapattı. İşsizlik bütün dünyada çok hızlı şekilde arttı. Belirsizlik ortamında sermayenin altına ve rezerv paralara yönelmesi neticesinde Türkiye gibi özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ciddi anlamda bütün dünyada değer kaybetti. Birim maliyet artışlarına kur geçişkenliği de eklenince enflasyon oranımızdaki aşağı yönlü trend yerini yatay bir seyre bıraktı.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Albayrak, özellikle altın ithalatındaki hızlı artış ve turizm gelirlerindeki sert düşüş neticesinde cari işlemler dengesinde geçici de olsa bir bozulmanın ortaya çıktığını belirtti.

Yeni Dengelenme, Yeni Normal ve Yeni Ekonomi

 

İhtiyaç Sahibi 6,2 Milyon Aileye Yardım Edildi

Pandemi döneminde uygulanan politikalara değinen Albayrak, Covid-19 ile mücadelelerini 3 temel hedef üzerine inşa ettiklerini belirtti. Bu hedeflerin birincisinin iş gücü piyasasını ayakta tutmak, ikincisinin salgından etkilenen hanehalkı ve işletmelere gerekli kaynağı ve likiditeyi sağlamak, üçüncüsünün de temel sektörlerin faaliyetlerini sürdürmesini garanti altına alarak tedarik zincirlerini ayakta tutmak olduğunu ifade etti.

Bakan Albayrak, bu hedeflere ulaşmak için tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de parasal ve mali genişleme adımlarının atıldığını söyleyen Albayrak. Sözlerine,

“Bu adımları Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde 18 Mart 2020 tarihinde açıkladık. Ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda dinamik olarak alınan yeni tedbirlerle paketi genişlettik. Covid-19 salgını sürecinde açıkladığımız destek paketlerinin toplam büyüklüğü 494 milyar TL ile milli gelirimizin %10’una ulaştı. İhtiyaç sahibi 6,2 milyon ailemize 1000’er TL’lik nakdi yardım yaptık. En düşük emekli aylığını 1.500 TL’ye yükselttik. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişlettik, süresini uzattık. 18,7 milyar TL tutarında kısa çalışma ödeneği, 4,4 milyar TL tutarında nakdi ücret desteği ve 3,6 milyar TL tutarında işsizlik ödeneğiyle işçilerimize destekte bulunduk. Böylece istihdamın sürekliliğini güçlü bir şekilde bu büyük krizden minimum etkilenmesi için bu adımları attık. SGK ve Bağkur primini ve 29,4 milyar TL vergi ödemesini erteledik. Sektör odaklı vergi indirimleri ile işletmelere destek olduk.” ifadeleriyle devam etti.

Temmuz Ayında Ekonomik Anlamda Hızlı Bir Normalleşme Sürecine Girildi 

Bakan Albayrak, pandemi döneminde aldıkları politika tedbirlerinin neticesinde, temmuz ayında ekonomik faaliyetin hızlı bir normalleşme sürecine girdiğini belirterek,

“Bu anlamda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birçoğundan Türkiye olarak pozitif ayrıştık. Sanayi üretimi, satın alma yöneticileri endeksi, kapasite kullanım oranı, elektrik tüketimi ve güven endeksi verileri, ekonomide yılın üçüncü çeyreğinden itibaren güçlü bir V-tipi bir toparlanma olduğuna ve yıldan yıla büyüme oranının pozitife döndüğüne açıkça işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Temmuz Ayında Ekonomik Anlamda Hızlı Bit Normalleşme Sürecine Girildi 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu