GündemKoronavirüsTüm Haberler

Yapılan Koronavirüs İncelemelerine Göre Kan Grubu “0” Olanlar Avantajlı!

“Koronavirüs ile kan grubu arasında ilişki var mı?” sorusuna cevap arayan Danimarkalı ve Kanadalı araştırmacılar, birbirlerine benzer bulgulara ulaştı. Bilim insanları iki farklı çalışmada da kan grubu "0" olanların daha avantajlı olduğunu ortaya koydu.

Danimarkalı ve Kanadalı araştırmacılar “Koronavirüs ile kan grubu arasında ilişki var mı?” sorusuna cevap aradılar. Bilim insanlarının yaptığı iki ayrı çalışmada da kan grubu “0” olan insanların koronavirüse karşı daha az duyarlı olduğu ve ağır hastalanma risklerinin daha düşük olduğu bulgusu ortaya çıktı.

Blood Advantages adlı dergide yayımlanan çalışmalar, kan gruplarının COVID-19’un şiddetinde belirleyici olduğu teorisine yeni kanıtlar ekledi. Fakat bilim insanları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Pozitif Çıkan “0” Kan Grubu Sayısı Daha Az

Danimarka çalışması, koronavirüs testi pozitif çıkan 7 bin 422 kişiden sadece %38,4’ünün kan grubunun “0” olduğunu ortaya koydu. Buna karşın, kan grubu A olanların %44,4’ünün testlerinin pozitif olduğu belirtildi.

Kan Grubu A veya AB Olanlar Hastalığı Daha Ağır Geçiriyor

Diğer çalışmada ise Kanada’daki araştırmacılar, 95 ağır koronavirüs hastasını inceledi. Çalışmada, kan grubu A veya AB olanların, 0 veya B olan hastalara kıyasla %84 oranında daha fazla ventilatöre bağlanma ihtiyacı olduğu görüldü. 0 ve B grubunda ise entübasyon oranı %61 olarak açıklandı. Ayrıca bu çalışma kan grubu A veya AB olanların yoğun bakım ünitesinde 4,5 gün daha uzun kaldığını ortaya koydu. 0 ve B grupları yoğun bakımda ortalama 9 gün kalırken, A ve AB gruplarında kalma süresi ortalama 13,5 güne çıkıyor.

Yapılan Çalışmalar Yeterli Değil! Kesin Sonuçlar Ortaya Koymuyor

Vancouver General Hospital’da yoğun bakım doktoru olan Dr. Mypinder Sekhon yaptığı açıklamada,

“Bir klinisyen olarak hastalara baktığımda ve onları sınıflandırdığımda aklımın bir kenarında bu çalışmalar duruyor. Ancak kesin yorum yapmak için, bilimsel çalışma alanında aynı sonucu gösteren tekrarlanan bulgulara ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan Çalışmalar Yeterli Değil! Kesin Sonuçlar Ortaya Koymuyor

Kan Grupları ile Koronavirüs Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Birkaç teori olsa da, farklı kan grupları ile koronavirüs arasındaki bağlantı henüz kesin olarak açıklanabilmiş değil. Bununla birlikte, Dr.Sekhon, kan grubu 0 olan kişilerin daha az anahtar pıhtılaşma faktörüne sahip olduklarını ve bu sebeple hastalık nedeniyle meydana gelebilecek kandaki pıhtılaşma sorunlarına daha az yatkın olduğunu söylüyor. Pıhtılaşma ise koronavirüsün ölüm nedenleri arasında başı çekiyor. Daha önceki çalışmalarda, bilim insanları her üç ağır koronavirüs hastasından birinde onların ölümüne neden olan şeyin tehlikeli kan pıhtıları olduğunu açıklamıştı. Pıhtılar; akciğer, kalp, beyin gibi büyük organlara ulaşıyor ve kan akışını keserek kalp krizi, felç, organ yetmezliği ve emboliye neden oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu