GündemTeknolojiTüm Haberler

Yapay Zeka Nedir?

Bu yazımızda son yılların trend konusu "yapay zeka" kavramının ne olduğunu inceleyeceğiz. İyi okumalar..

Yapay zekanın normal bir yazılımdan farkı nedir? Akıllı robotlar nasıl çalışıyor ve yapay zeka insan zekasını nasıl aşıyor? Bu yazımızda yapay zekanın insan beynini nasıl taklit ettiğini ve kendi başına nasıl öğrendiğini ele alacağız. Ayrıca yapay zeka konusundaki önemli terimlerin kısaca üstünden geçeceğiz.

Dünyadaki en zeki varlık olan insanın, zekasını taklit eden yazılımlara yapay zeka diyoruz. Fakat, sırayla gidecek olursak yapay zekanın bilgisayar bilimleri içerisinde yer alan geniş bir araştırma alanı olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zekanın amacı, insanlardan bağımsız olarak çalışan akıllı sistemler ortaya koymaktır.

Yapay Zeka ve Yazılım

Şimdilik bu işlemleri yazılımlarla yapıyoruz. Fakat, gelecekte tıpkı insan beyninde olduğu gibi, doğrudan donanımla çalışan bir altyapıyla da yapılabilir. Nitekim Ex Machina filmindeki android AVA’nıın yazılımı yoktu, bu örnek bize gelecekle ilgili ipucu verebilir. AVA’nın yazılım yerine, insan beynine benzeyen ve yarı organik malzemelerden üretilen “ıslak donanımı” vardı.

Yapay Zeka Taklit Ediyor

İnsanlar dil yardımıyla iletişim kuruyor ve yapay zekada bunun karşılığı konuşma tanımasıdır. Ayrıca yapay zeka bunu genellikle istatistiksel olarak yaptığı için konuşma tanımasına da istatistiksel öğrenme diyoruz. Buna ek olarak insanlar belirli bir dilde yazıp okuyabiliyor. Bunu taklit etmek de NLP (Neuro-Linguistic Programming) alanına giriyor, yani sinir dili programlamasına.

Nesne Tanıma ve Ortam

Bu alanda mekan tanıması için görüntü işleme gerekiyor. Bilgisayar görüşü için görüntü işleme şart ve Facebook ile Amazon gibi başlıca e-ticaret siteleri bu tekniğin çok gelişmiş bir versiyonunu kullanıyor: Nesne tanıma. Nesne tanıma özelliği sayesinde bir fotoğraftaki grubun anne, baba, çocuk ve kediden oluşan bir aile olduğunu anlayabiliyor; hangisinin kadın ve hangisinin erkek olduğunu fark edebiliyoruz. Nesne tanıma, boyunu ölçüyor, beden ölçülerini alıyor ve ne renk giydiklerini bile anlayabiliyor. Ne giydiklerini anlayabildikleri gibi arkadaki ormanlık alanı da ayırt edebiliyor. Kısacası görüntü işleme, müşterilerin hangi ürünleri inceleyerek satın aldığını anlamakta da kullanılıyor.

Dünyayı Algılamak

İnsanlar içinde bulundukları mekan içerisinde rahatça, tökezlemeden veya sağa sola çarpmadan hareket edebiliyor. Ankara mimarlık firmaları da dahil olmak üzere tüm mimarların yapabileceği şeyleri de yapay zeka algılayabiliyor. Bunu yapay zeka ürünleri de başarabilir, bu yeti robotbilim alanına giriyor.

Dünyayı Algılamak

 

Makine Öğrenmesi

Veriyi çok boyutlu olarak analiz eden ve insanlar yardımıyla ya da kendi başına öğrenen yapay zekanın yazılımlarının yaptığı işe makine öğrenmesi diyoruz. Makine öğrenmesi çok kapsamlı başka bir konu.

Yapay Zeka ile Neler Yapabiliriz?

Makine öğrenimi tekniklerini kullanarak iki şey yapabiliriz: Sınıflandırma ve öngörülerde bulunma. Mesela müşterilerinizin yaşını öğrenerek onları genç ve yaşlı müşteriler olarak ikiye ayırabilirsiniz. Bu bir sınıflandırmadır. Öte yandan, büyük veri kullanarak pek yakında rakibinizin müşterisi olup olmayacaklarını da anlayabilirsiniz. Bu da öngörülerde bulunmadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu