DünyaTüm Haberler

Ünlü Oyuncu Diana Rigg Hayatını Kaybetti…

İngiliz ve Dünya Sinemasının önemli isimlerinden Diana Rigg 82 yaşında Londra'da hayatını kaybetti.

Dünya sinemasının en ünlü isimlerinden Diana Rigg 10 Eylül 2020 tarihinde, 82 yaşında hayatını kaybetti. Birleşik Krallık tarafından üstün hizmetlerde bulunmuş başarılı kadınlara verilen ‘Dame’ unvanını taşıyan oyuncu 1938’de Güney Yorkshire’da doğdu. Babasının işi sebebiyle çocukluk yıllarını Hindistan’da geçiren oyuncu daha sonra Batı Yorkshire’da bir yatılı okula gönderildi. 1955-1957 yılları arasında Drama Sanatları Kraliyet Akademisi’nde (Royal Academy of Dramatic Art) oyunculuk yaptı. Onu dünya çapında üne kavuşturan ilk roli 1956-68 yılları arası ‘The Avengers’ isimli TV dizisi ile oldu. Dizi 70’li yıllarda ülkemizde ‘Tatlı Sert’ adıyla yayımlanmıştır. 2 kez evlilik yapan oyuncunun en ‘Rachel Stirling’ adında bir kızı bulunmaktadır. Birçok önemli yapımda emeği geçen oyuncu 10 Eylül 2020 tarihinde savaş verdiği kansere yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.

Diana Rigg kimdir

Dünya Sinemasında Diana Rigg…

Öncelikle 1965 senesinde ‘The Avengers’ adlı dizide canlandırdığı ‘Emma Peel’ karakteri ile dünya tarihinde unutulmaz kadın karakterler arasına girmeyi başardı. ‘You, Me and the Apocalypse’de’ ‘Sutton’ karakterini canlandırdı. Ünlü filmler arasında ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ ve ‘James Bond Kraliçenin Hizmetinde’ filmlerinde rol aldı. Ayrıca dünyaca ünlü TV dizisi ‘Game of Thrones’ta oynadığı Olenna Tyrell rolüyle büyük ilgi topladı. Rigg, 1994’te En İyi Kadın Oyuncu Tony Ödülü’ne, 1988 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görüldü.

Game of Thrones TV dizisi

Game of Thrones TV dizisi…

Diana Rigg’in Olenna Tyrell rolünü canlandırdığı Game of Thrones David Benioff ile D. B. Weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisidir. 17 Nisan 2011 tarihinde HBO’da yayınlanan dizi 19 Mayıs 2019’da sonlanmıştır. Dizi George R. R. Martin’in ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’ kitap serisinden uyarlanmış ve tüm dünya tarafından yoğun ilgi toplamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu