GündemTüm HaberlerTürkiye

Türkiye’nin Yeni Akıllı Ulaşım Stratejisi Yarın Açıklanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı yarın düzenlenecek bir programla tanıtılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bakanlığın koordinasyonunda hazırlanan, Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı, yarın (29 Eylül 2020 Salı) düzenlenecek bir programla tanıtacak.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Lansmanı Yarın Gerçekleşecek

AUS (Akıllı Ulaşım Sistemleri), seyahat sürelerinin azaltılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması ve hareketliliğin artırılmasını amaçlar. Bunların yanında enerji verimliliği sağlanması, trafik güvenliğinin artırılmasını da hedefler. Bu amaçlar doğrultusunda kullanıcı-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişini sağlar. Sistemler; izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmalarını içerir. Ayrıca gerçek zamanlı verilerin toplanarak ulaşım analizleri yapılması, anlık trafik yoğunluk ve akış verileri üretilerek olay tahminlerinde bulunulması amacıyla AUS Hareketlilik Merkezi kurulması planlanıyor. En kısa sürede AUS Hareketlilik Merkezi’nin kurulması için çalışmalara başlanacak.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Lansmanı Yarın Gerçekleşecek

 

Trafikte yeni dönem yarından itibaren başlıyor. Tüm ulaşım modlarına entegre olabilen, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak amaçlanıyor. Ayrıca bu oluşturulan sistemin verimli, güvenli, etkin ve çevreci olması da son derece önemseniyor. Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından tanıtılacak. Bakan Karaismailoğlu, 29 Eylül 2020 Salı günü saat 11:00‘de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenecek lansmanda konuşma yapacak. Yarın gerçekleşecek bu lansmanda Bakan, AUS Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı tanıtacak.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu