KoronavirüsSağlıkTüm Haberler

Türkiye genelinde korona vaka sayılarında ciddi artış!

Korona vakalarının tekrar 1000'in üzerine çıkmasıyla risk arttı

İlk kez 11 Mart’ta Türkiye‘ye gelmiş olan korona aylardır ülkenin gündeminde. Bakan Fahrettin Koca bu zamana kadar durumu iyi idare edip övgüleri toplamıştı fakat son günlerde vaka sayılarının yeniden 1000’in üzerine çıkmasıyla yeni tedbirler alınması gündeme geldi.

İl bazlı tedbirler gündemde

Ankara, Konya, Gaziantep gibi korona vakalarının yüksek olduğu illerde birtakım tedbirler alınması gündeme geldi. Okulların açılmasına ilk erteleme ise Konya’dan geldi. Konya Valiliği’nin açıkladığı Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği 17 Ağustos’ta açılması planlanan özel okulların açılma tarihi şimdilik 31 Ağustos’a ertelendi. Bu kararın devamında ise “Özel araçla Konya’ya giriş yapan veya Konya’dan çıkış yapan kişilerin il sınırlarındaki kontrol noktalarında ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden, HES kodu sorgulamasının yapılmasına ve yapılan sorgulamada Covid-19 pozitif hasta olup, evde/ikametinde kalmasına karar verildiği tespit edilen kişilerin tespiti halinde ile giriş ve ilden çıkışlarının yasaklanmasına” da yer verilmiştir. Ayrıca kararlara uyulmadığı takdirde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 294. maddesine istinaden aynı Kanun’un 282. maddesinde belirtilen cezai yaptırım uygulanacaktır.

İl bazlı tedbirler gündemde

Ankara’da risk oldukça yüksek

Ankara’da ise vaka sayıları 100’ün üzerine çıkmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Mansur Yavaş’ın attığı tweet ile korona olan kişi sayısının ilk günkü değerlere ulaştığı bildirilmişti. Bilim Kurulu Üyesi  Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vakaların artışı üzerine “Kurulumuzun ilk toplantısında tatil sürecinde karşımıza çıkan sosyal mesafe, maske, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konusundaki eksiklikler ve alınması gereken önlemler masaya yatırılacaktır diye düşünüyorum.” şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca Kayıpmaz, Kurban Bayramı etkisinin 7-10 gün içinde ortaya çıkacağını ve Ankara Şehir Hastanesinin Acil Tıp Kliniğine başvuran ‘olası vaka’ sayısının haziran ayının başında iki basamaklı sayılara kadar indiğini fakat şu anda ‘olası vaka’ tanımına uyan başvuru sayısının üç basamaklı sayılara yükseldiğini belirtti.

Ankara'da risk oldukça yüksek

Bakan Koca’dan “Hastaneler Doldu” iddialarına cevap gecikmedi!

Son günlerde sosyal medyada sık sık asılsız iddialar dolaşıyor. Bunlardan birisi de hastanelerin dolduğu ve yeterli sağlık ekipmanlarının bulunmadığı yönündeydi. Bu asılsız iddialara Bakan Koca atmış olduğu tweet ile “COVID-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır.Bu asılsız iddiaların sahipleri, hastaneler doluymuş gibi tedbir alsın. İddiaların topluma belki bu şekilde yararı olur.” şeklinde cevap verdi.Yeri gelmişken buradan okuyucularımızı her okuduklarına inanmamaları ama tedbiri de elden bırakmamaları konusunda uyaralım. Sağlıklı günler dileriz.

Bakan Koca'dan Hastaneler Doldu iddialarına cevap gecikmedi

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu