DünyaİşTüm HaberlerTürkiye

Türk Tahkim Avukatlarının İtalya Başarısı

Türk Tahkim avukatlarının İtalya Başarısı sınır tanımıyor. HİLAL KÖYLÜ-Yatırımcılar ve hukuk alanında uzmanlaşan Uluslararası Hukuk, Yatırımlar ve Kalkınma Derneği (ILIDA), ‘uluslararası tahkim’ başlığıyla düzenlediği ilk sertifika programıyla Ankara ile İtalya arasında adeta ‘hukuk köprüsü’ kurdu.

Türk Tahkim Avukatlarının İtalya Başarısı ve İtalyan Hukuk Kardeşliği

İtalya Büyükelçiliği ve Milano Tahkim Divanı’nın desteklediği program için İtalyan avukatlar Türkiye’ye geldi. İtalyan avukatlar, genç Türk meslektaşlarıyla tahkim konusundaki teori ve pratik bilgilerini paylaştı. Sertifika programının açılışını İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani yaptı. Açılışta ayırca Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da katıldı. Katılımcılar ILIDA’nın Türkiye ile İtalya arasında hukuk alanındaki işbirliğini güçlendirdiği yönündeki ortak mesajları ile dikkat çektiler. ILIDA Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Ongur, uluslararası tahkimin günümüz dünyasında uluslararası ihtilafların çözümünde öne çıktığını vurgularken, program katılımcılarının hukuk ve ticaret arasındaki özel ilişkiyi daha yakından anlama fırsatı yakaladıklarına dikkat çekti.

arzu ongur italyan hukuk kardeşliği ilida

Ongur, “İlk etkinliğimizin gördüğü yakın ilgi, bizi yeni etkinlikler konusunda daha da cesaretlendirdi. Hukuk alanında gençlere vizyon açacak, bu alanda uluslararası sularda yüzecek olanlara da rehberlik edecek yeni programlarımız olacak” müjdesi verdi.

2019’da başlayan İtalya ile Hukuk Kardeşliği devam ediyor

Türk Tahkim avukatlarının İtalya Başarısı konusu tüm Türkiye ve İtalya’da gündem oldu. Program için özel olarak seçilen ve İtalya’dan gelen hukukçular; Giacomo Rojas Elgueta, Roberto Pirozzi, Paolo Marzolini ve Marina Nitrola, ILIDA’nın davetiyle Ankara’da özellikle genç meslektaşlarıyla bilgi ve becerilerini paylaşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Program katılımcıları; uluslararası tahkimin nasıl işlediğine, sistemdeki tartışmalı konulara, çözüm önerilerine örnek olaylar üzerinden değerlendirme yapma fırsatını buldu. Katılımcılar programda Tahkimin iki ülke ilişkilerindeki ticareti nasıl etkilediğini de yakından görme şansı yakalamış oldular.Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret konusunda program katılımcıları İtalyan Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Luigi Centile’den de bilgi aldılar. Türkiye’nin en büyük beşinci ihracat pazar ülkesi olan İtalya, daha çok yatırımcıyı Türkiye’ye göndermek için Ankara’yla güven ilişkisini geliştirmeye çalışıyor. Türkiye’ye geçen yıl 6 milyar 534 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım gelirken, miktar bazında yatırımı en çok artan ülke İtalya oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu