DünyaGündemTüm Haberler

Trump-Biden Tartışmalarına Yeni Kurallar Getirildi!

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken canlı yayın tartışmalarının da tansiyonu gittikçe yükseliyor. Başkan Trump ve Demokrat aday Biden arasında yaşanan kaoslar sebebiyle tartışmalara yeni düzenleme getirildi. İşte düzenlemenin ayrıntıları..

Trump ve Biden arasında 29 Eylül’de gerçekleşen ilk televizyon tartışmasında, taraflar sıklıkla birbirlerinin ve moderatörün sözünü kesti. Bu anların yol açtığı rahatsızlığın ardından, CPD (Başkanlık Münazaraları Komisyonu) 22 Ekim’de gerçekleşecek tartışma için yeni bazı kurallar aldı. Bu kurallara göre, 90 dakika sürecek tartışma 15 dakikalık dilimlere ayrılacak ve 6 konu başlığı belirlenecek.

Söz Kesmek Karşı Tarafa Ek Süre Kazandıracak

Her konu başlığının ardından adaylara verilen 2’şer dakikalık açılış konuşması sırasında diğer adayın mikrofonu kapalı tutulacak. Buna ek olarak 15’er dakikalık bölümler karşılıklı atışma şeklinde devam eder, kalan zamanda da adaylar birbirinin sözünü keser veya müdahalede bulunursa, kesintiye uğrayan süre kadar karşıdaki adaya ek süre verilecek.

Canlı Tartışmalar ABD Demokrasi Geleneği İçin Önemli

ABD’de, televizyon aracılığıyla yapılan ilk başkanlık tartışması, Cumhuriyetçi Parti adayı, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile Demokrat Parti adayı Senatör John F. Kennedy arasında 1960 senesinde gerçekleşti.

Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti, 1976 yılında başkanlık tartışmalarını organize etmesi, yayınların formatlarına ve hangi medya kuruluşları tarafından yayınlanacağına karar vermesi için Başkanlık Münazaraları Komisyonunu kurdu. Bu komisyon gelirini bağımsız bağışçılardan ve yayın kuruluşlarından alıyor ve tartışmaların formatı ile genel kurallarını belirliyor.

Canlı Tartışmalar ABD Demokrasi Geleneği İçin Önemli

ABD’de Son Durum Ne?

Trump ve Biden ilk canlı yayın tartışmasını 29 Eylül’de Ohio eyaletinin Cleveland kentinde Case Western Reserve Üniversitesi‘nde gerçekleştirdiler. İkinci canlı yayın tartışması ise 15 Ekim olarak planlanmış fakat Trump’ın koronavirüse yakalanması bazı tartışmalara neden olmuştu. Trump’ın en az 10 gün izolasyona girme zorunluluğuna bağlı olarak ikinci canlı yayın tartışmasının nasıl gerçekleştirileceği konusu gündeme gelmişti.

Komisyonun, “İkinci tartışma sanal ortamda yapılsın” önerisi, Trump cephesinden reddedilmiş, Biden cephesi ise Trump’ın halen virüs taşıma ihtimaline karşı fiziksel münazaraya karşı olduğunu belirtmişti. Komisyon, 9 Ekim’de yaptığı yazılı açıklamayla, 15 Ekim için planlanan ikinci canlı yayın tartışmasının yapılmayacağını bildirmişti. Bunun üzerine tartışmanın yapılacağı 15 Ekim tarihinde Trump NBC’de, Biden da ABC’de canlı yayınlara katılarak seçmenlerin sorularını cevapladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu