GündemTeknolojiTüm Haberler

Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefonumuzu şarj ederken aldığımız küçük önlemlerle telefonlarımızın ömrünü uzatabiliriz. Bu yazımızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz önlemlerden bahsedeceğiz.

Günümüzde telefonlar, teknolojinin gelişmesi ile mini birer bilgisayara dönüşmüş olsa da halen şarj sorunu çözülebilmiş değil. Her gün birçok popüler firma bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyor fakat bir süre daha gün aşırı da olsa telefonlarımızı şarj etmek durumunda olacağız gibi görünüyor. Bu yüzden biz de Trendhaber ekibi olarak sizlerin kolaylıkla uygulayıp verimli sonuçlar elde edeceğiniz önerilerde bulunmak istiyoruz.

Telefonunuzu yüzde 100 şarj etmeyin

Bilinenin aksine telefonu %100 şarj etmek kıllı telefonlar için zararlı olabilir. Telefonlarda, lityum-iyon pilleri kullanılıyor ve telefonlarımızı %100 şarj ettiğimizde pillere zarar veriyoruz. Battery University’e göre, lityum iyon piller tamamen şarj edilmek zorunda değiller ve bu şekilde şarj etmek yüksek gerilimle bataryayı zorlar. Bunun farkında olan Tesla da araçlarını %90’a kadar şarj edip bırakma özelliği eklemiş. Bu yüzden telefonunuzu geceleri şarja takmak yerine gün içinde takmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Telefonunuzu yüzde 100 şarj etmeyin

Telefonunuzun Şarjını Tamamen Kullanmayın

Telefonlarımızdaki lityum-iyon pilleri %100 doldurmak zararlı olduğu gibi tamamen boşaltmak da zararlıdır. Bataryanın kullanım ömrünü azaltan bu olaya mümkünse izin vermemek her zaman daha doğrusu olacaktır. Telefonunuzun bataryasının sık sık tamamen boşalmasına izin veriyorsanız, cihazının pil ömrüne de ciddi zarar veriyorsunuz demektir.

Telefonunuzun Şarjını Tamamen Kullanmayın

 

Telefonunuzun Pili %20’nin Altına İnmeden Şarja Takmayın

Bataryanın uzun ömürlü olması için, telefonunuzun en üst ve en alt noktalara ulaşmaması gerekiyor. Yani, telefonun şarjı yüzde 70’deyken şarj etmek, bataryanın ömrünü kısaltabiliyorBunun yerine, telefonunuzu %10 – 20 arasındayken şarja takıp %95-98’e ulaştığında çıkarmak, bataryanız için en sağlıklı olanıdır.

Telefonunuzun Pili %20'nin Altına İnmeden Şarja Takmayın

 

Şarj Aletinizi Prizde Bırakmayın

Şarj cihazları, telefona bağlı olmasa da küçük bir miktarda prizden güç almaya devam eder. Bu durum elektrik faturalarına çok fazla yansımaz, fakat transformatörlerin yavaş yavaş ısınmasına neden olabilir. Özellikle odadaki hava nemliyse, bu olay transformatöre kısa devre yaptırarak yangına dahi neden olabilir. Bu nedenle, mümkünse telefonunuzu şarj ettikten sonra adaptörü prizden çıkarmanız da yarar var.

Şarj Aletinizi Prizde Bırakmayın

 

Telefonunuzu Şarj Olurken Kullanmayın

Telefonunuz şarjını doldurmaya çalışırken, siz de kullanmaya devam ederseniz cihazın piline aşırı yükleme yapmış olursunuz. Birçok telefonun şarjdayken kullanıldığında normale oranla çok daha fazla ısındığını fark etmişsinizdir. Normalde ya şarj olan ya da şarj tüketen telefonunuz, siz kullandığınızda iki işlemi de aynı anda yapmaya çalışıyor. Bu da bazı durumlarda pilin aşırı gerilmesine yol açabiliyor.

Telefonunuzu Şarj Olurken Kullanmayın

 

Telefonunuz Şarj Olurken Kılıfını Çıkarın

Telefonunuz şarj olurken ısınız ve telefonunuzu bir kılıfla birlikte şarj ettiğinizde oluşan ısıyı hapsetmiş olursunuz Bu durum hem bataryaya hem de telefonun diğer donanımlarına zarar verebilir. Eğer telefonunuz şarj halindeyken çok fazla ısınıyorsa, şarj olurken muhakkak kılıfınızı çıkarmalısınız.

Telefonunuz Şarj Olurken Kılıfını Çıkarın

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu