GündemTüm Haberler

Sürücüler Dikkat! Radar Sistemleri Değişiyor!

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, artık radarı görünce yavaşlamak radara yakalanmamak için yeterli olmayacak.

İçişleri Bakanlığı‘ndan gelen haberlere göre, plaka tanıma sistemleri üzerinden ortalama hız tespiti yapılması ve radar cezalarının buna göre uygulanması gündemde. Bakan Soylu, “İlk uygulama Ankara’nın etrafındaki devlet karayollarında başlatılacak” dedi. İşte detaylar..

Ortalama Hız Alınacak

Yeni uygulamaya göre şehirlerarası yolculuklarda ortalama hız alınacak. Daha sonra plaka tespit edilerek, cezalar adrese gönderilecek.

Bakan Soylu, Ankara’da katıldığı koordinasyon toplantısında,

“Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Trafik yönetimindeki önemli değişimi aktaran Süleyman Soylu,

“Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı.2017 yılında Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik.” şeklinde konuşarak sözlerine,

“Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz. İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz” şeklinde devam etti.

Ortalama Hız Alınacak

Ayrıca Soylu, ortalama hız koridoru uygulanan bölgelerde sürücülerin hangi hızda seyretmesi gerektiği  konularında uyarılacağını belirtti. Bu şekilde aşırı hızlı olup kontrol noktalarına yaklaşınca hızını düşürenler tespit edilecek. İlk uygulamaların Ankara etrafındaki karayollarında başlayacağı bildirildi.

Kullanılan Maket Ekipmanları Ölümleri Azalttı

Bunlara ek olarak Bakan Soylu, maket ekipleri kullanılan bölgelerde ölümlü kazalarda yüzde 17,5; ölümlerde ise yüzde 26,4 azalma görüldüğü bilgisini paylaştı. Ayrıca geleceğin sürücülerini şimdiden yetiştirebilmek için  46 ilde 97 adet çocuk trafik eğitim parkı oluşturduklarını ve daha fazlası için de çalışmaların devam ettiğini belirtti. Soylu, 200 binin üzerinde çocuğa trafik eğitimi verdiklerini de ekledi.

Kullanılan Maket Ekipmanları Ölümleri Azalttı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu