GündemTeknolojiTüm HaberlerTürkiye

Son Yılların Devrim Niteliğindeki İcatları

Son yıllarda teknoloji oldukça gelişmekte, her gün yeni birçok ürün satışa çıkıyor. Ama o ürünlerden öyleleri var ki hayatımızın bir parçası haline geliyorlar. İşte o ürünler..

Bu yazımızda son zamanların en iyi icatlarını sizler için derledik

Drone

Günümüzde oldukça popüler olan drone’ların birçok çeşidi ve görevi mevcut. Yeri geliyor bir düğün çekimi yapıyor yeri geliyor silahlı operasyona katılıyor. Kısaca drone’lar her alana yayılmış durumda. Her sene daha da gelişen drone modelleri tüketicilerle buluşuyor. HD kameralı, uzaktan kumandalı drone’lar daha iyi performans, daha yüksek çözünürlüklü görüntü ve video yakalama ve daha uzun pil ömrü ile gelişmeye devam ediyorlar. Özellikle film sektöründe oldukça yaygın kullanılan drone’lar birçok yönetmenin vazgeçilmezi olmuş durumda.

Drone

 

Akıllı Saat

Günümüzde birçok şirket telefonlarla bağlantı kurabilen saatler piyasaya sürüyor. Giyilebilir teknoloji pazarını hareketlendiren bu saatler hem kalp atışınızı takip ediyor, hem de ne kadar adım attığınızı sayıyor. Ayrıca telefonlara bağlanıldığında bildirimlerinizi kolunuzdaki minik ekrandan takip edebiliyorsunuz. Birçok fonksiyonu bulunan bu saatlerin oldukça kullanışlı olduğu görülüyor. (Fotoğraftaki saat için: https://www.apple.com/tr/newsroom/2017/09/apple-watch-series-3-features-built-in-cellular-and-more/ )

Akıllı Saat

 

Akıllı LED Ampul

LED ampuller, enerji tüketiminin %90’ını ısı üretmeye harcayan akkor ampullerden çok daha verimli. Ancak 2010 yılına kadar LED ampuller büyük ve maliyetliydi ve geniş endüstriyel alanların dışında hiçbir alan için uygun değildi. Artık işler değişti ve evlerimize kadar giren LED ampuller, akkor ampüllerin enerjisinin sadece %20’sini kullanıyor ve 25.000 saat dayanabiliyor. Yani bu ortalama kullanımla on yıldan fazla bir ömür demek. Üstelik evdeki internet ağınızdan destek alan akıllı ampül sistemleri cep telefonundan kontrol sağlıyor, eve geldiğinizde belirlediğiniz ampüller otomatik yanıyor ve birçok renge bürünebiliyor.

Akıllı LED Ampul

 

Yapay Zeka Destekli Kişisel Asistan

Yapay zeka destekli kişisel asistanlar söz konusu olduğunda akıllara genellikle Siri ve Alexa geliyor, ancak yeni özelliklere sahip olan Google Asistan tartışmasız en gelişmiş kişisel asistan haline geldi. 2016’da Pixel telefonlardan başlayarak, ardından akıllı ev aletleri ve sohbet uygulamalarıyla ve şimdi TV’lerde ve hatta iPhone’larda bile kullanabileceğiniz Google Asistan basit görevlerde size oldukça yardımcı olabiliyor. Öyle ki size randevu bile alabiliyor.

Yapay Zeka Destekli Kişisel Asistan

 

3B Yazıcı (3D Printer)

3 boyutlu yazıcılar ilk çıktığında yeteneklerinin ne kadar geniş çapta olabileceğini pek azımız tahmin edebilirdi. Ancak çok geçmeden geleneksel yöntemlerin ve malzeme ile işçilik maliyetlerinin çok daha azıyla kırk sekiz saat içinde ev inşa eden yazıcılardan, hastalar için yapay böbrek üreten yazıcılara kadar birçok yenilikle karşılaştık ve bu teknolojinin ne kadar muhteşem olduğu anlaşıldı. İleride, evinize alacağınız bir 3B yazıcı ile basit ev aletlerini zevkinize göre kendiniz üretebilir ve mağazalara uğramaktan bile kurtulabilirsiniz.

3B Yazıcılar

 

Otonom Araba

Otonom arabalar, yapay zeka ve GPS teknolojisindeki önemli gelişmelerden yararlanıyor. Çoğu model şu anda teste tabi tutulurken, geleceğimizi daha konforlu ve daha güvenli hale getirmek için teslimat ve toplu taşıma gibi görevleri potansiyel olarak otomatikleştirebilirler. Aynı zamanda insan hatalarından ortaya çıkan kaza oranlarını düşürebilirler.

Robot

Günümüzde ev silip süpüren akıllı robotlar oldukça yaygınlaşmakta. Bunu yanında insansı ve hayvansı robotlar da oldukça gelişmiş durumda. Teknoloji bu konuda o kadar hızlı ilerliyor ki takip etmesi oldukça zor. Fakat, çok fazla robot çeşidi olduğu için buna ek bir yazımızda değinmek istiyoruz.

Robot

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu