Tüm Haberler

Sekizinci Kabine Toplantısı Sonrası Alınan Kararlar Açıklandı

Sekizinci kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına Tüm Türkiye’nin Kadir gecesini kutlayarak başladı. ” Dünyanın her yerinde COVID-19 ile mücadele ediliyor. Bu zor günlerde bile hala terör eylemlerine devam eden teröristleri Rabbim kahretsin. ” diyerek kınayan Başkan Erdoğan koronavirüs için izleyecekleri yolu açıkladı.

Sekizinci Kabine Toplantısı Sonrasında Açıklama

PKK ile işbirliği içine giren her kimse devletimizin eli yakasında olacaktır açıklaması yapan Erdoğan ” Halkımızın desteğini yanımıza çekerek bu zalimlerle mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Koronavirüs sebebiyle dışarı çıkma yasağı konulan  ” 65 yaş ve üzeri hastalara, 20 yaş ve altı hastalara, kronik rahatsızlığı olan hastalara, canla başla bizim için çalışan Sağlık çalışan sağlık görevlilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. ” ifadelerine yer veren Erdoğan bu süreçte verdikleri destekten dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

sekizinci-kabine-toplantısı-kararları

Salgının Türkiye’de kontrol altına alındığını fakat bu virüsün tüm dünyadan temizlenmedikçe bir fayda etmeyeceğini belirten Erdoğan bu süreçte sınırlarımızı kapatıp kendimizi izole ederek yıllarca yaşayamayız ifadelerine yer verdi. Hayatımızı bu virüse göre şekillendirmemiz gerektiğini ifade etti. Koronavirüs sonrası tüm dünyanın değişeceğini, yeni bir dönemin başlayacağını belirten Erdoğan şu ifadelerle sözlerine devam etti.

Türkiye olarak yeni bir döneme giriyoruz. Normalleşme planı dahilinde rehavete kapılmayacağız. Evden dışarıya adımımızı attığımız anda maske kullanımına özen göstereceğiz. Evde, Okulda, İş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında diğer insanlarla aramızda 1,5 – 2 metre mesafe bırakmaya çalışacağız. Ellerimizi sıkça sabunlayıp, kolonya ve dezenfektan kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın bir parçası olmalıdır. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkıp kalabalığa karışmayacağız.”

sosyal-mesafe

Sağlık Hizmetleri ve Temizlik Malzemelerinde Sorunumuz Yok

Türkiye’de görülen vaka sayısının ve hastahanelerde tedavisi devam eden hasta sayısının oldukça düşük seviyede olduğunu belirten Erdoğan ” Hizmete açtığımız ve açmakta olduğumuz yeni hastahanelerle, istihdam ettiğimiz yeni personellerle, sağlık alt yapımızı daha da güçlendiriyoruz” dedi. Başakşehir Şehir Hastahanesinin tamamının 21 mayıs Perşembe günü Japonya Başbakanı Sayın Şinzo Abe ile hizmete açıldığını da belirten Erdoğan Türkiye’nin sağlık sektöründe diğer Avrupa ülkelerinden iyi durumda olduğunu vurguladı. Başakşehir hastahanesinin yeni adı ise Çam ve Sakura Şehir Hastahanesi olacak.

Sekizinci Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan bu hastahanenin anlamında, Çam Türkiye’yi temsil edecek Sakura ise Japonya’yı temsil edecek. Japonya ve Türkiye’nin ortak yaptığı bu yeni şehir hastahanesi tam kapasite olarak Perşembe günü hizmete açılacak. Yeni yapılan hastahane inşaatleriyle ilgili bilgi veren Erdoğan açılış tarihlerini verdi.

çam ve sakura şehir hastahanesi

” Sancak Tepe Prof. Dr.Feriha Öz Acil Durum Hastahanesi 29 Mayısta hizmete İnşiallah Açacağız.  Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmenel Acil Durum Hastahanemiz ile Hadımköy Dr. Niyazi Kurtulmuş Hastahanesi 31 Mayısta açıyoruz. “

Yeni Takvim Açıklandı

 • 19 Mayıs itibari ile 15 il için şehir dışına giriş çıkış yasağı 15 gün daha devam edecek.
 • Cumartesi, Pazar sokağa çıkma yasağı 19 Mayıs itibariyle sonlandırılıyor.
 • Çay Hasadının sıkıntısız gerçekleşmesi için bakanlık izniyle karadeniz bölgesine geçmek isteyen vatandaşlara izin verilecek.
 • Tüm sektörlere koronavirüs günlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar bildirildi.
 • İş yerlerinin kapısına çalışma saatleri ve içeride kaç kişinin bulunabileceğini gösteren afişler asılacak.
 • Arife gününden bayramın son gününe kadar (23-24-25-26 Mayıs) tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 • Bayramın 1. Günü (24 Mayıs)  Saat 14:00 – 20:00 aralığında 65 yaş üzeri vatandaşlarımız sokağa çıkabilecekler.
 • Bu hafta Çarşamba ve Cuma Günleri (20 Mayıs ve 22 Mayıs) gençlerimiz için esnetme uygulamasına devam edilecek.
 • Cezaevi ziyaretçi kısıtlamaları Haziran ayı itibariyle kalkacak. Belirli kısıtlamalar dahilinde mahkumlar tekrar görüşe çıkabilecek.
 • 2 ay süreyle dışarıya çıkan mahkumların mayıs ayı sonunda izinleri bitmesi bekleniyordu. Bu süre 2 ay süreyle uzatıldı.
 • 29 mayıs cuma günü, Cuma namazından itibaren belirli kriterlere uyan camilerden başlayarak, Camiler tekrardan ibadete açılacak.
 • Bir süre sadece öğlen ve ikindi namazlarında cemaat ile namaz kılınabilecek. Diğer vakitlerde ise bireysel vakit uygulaması sürecek.
 • Milli eğitim bakanlığı eğitim ve öğretim yılı sona erdirilme kararı alındı. Yeni eğitim ve öğretim yılı eylül ayında başlayacak.
 • Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 haziranda faaliyete geçecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu