GündemTüm Haberler

Mihriye Yalazı, Tarihi Evi İçin 3 Milyon Euro Teklif Eden Yunanlılara Evini Satmadı!

Yunanlılar, 85 yaşındaki Mihriye Yalazı'nın tarihi evi için 3 milyon euro teklif ettiler. Yalazı "Bu evi satmak, vatanı satmakla eşdeğer" dedi ve teklifi reddetti.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Mihriye Yalazı, Yunan armatör Aristotle Onassis’in doğduğu ev olarak bilinen evde yaşıyor. Dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan ünlü Yunan armatör Aristotle Onassis’nin doğduğu ev, hikayesiyle son zamanlarda oldukça ünlü oldu. Akhisar’da yaşayan ve ticaret yapan Onassis’in, Hashoca Mahallesi’nde bulunan koruma altındaki 3 katlı evi, 1972 yılında Akhisar’ın ünlü iş adamlarından Cemal Yalazı tarafından satın alındı. Cemal Yalazı, evi 4 çocuğunun annesi eşi Mihriye Hanım’ın üzerine yaptırdı. Eşi Cemal Yalazı’nın 2004 yılında vefat etmesiyle, 16 yıldır Mihriye Yalazı evde yalnız yaşıyor.

Onassis Vakfı Ev İçin 3 Milyon Euro Teklif Etti

Ünlü armatörün adına kurulan Onassis Vakfı’nın yöneticileri, bir süre önce Yunanistan İzmir Konsolosluğu yetkilileriyle evi görmeye geldi. Yöneticiler, evi vakıf adına satın almak istediler. Fakat Mihriye Yalazı evini satmadı. Yalazı, tarihin izlerini taşıyan koruma altındaki eviyle ilgili hikayeyi şu şekilde anlattı;

“3 kızım, 1 oğlum var. Benim yaşadığım ev, herkesin bildiği Onassis’in doğduğu yer olan tarihi bina. Eşim Cemal Yalazı bu evi 1972 yılında aldı. Evin tapusunu benim üzerime yaptı. Bizim burada çok güzel günlerimiz geçti. Bir gün Yunan armatör Onassis adına kurulan vakıf yöneticileri evi görmek istediler. Gelenler arasında vakıf yöneticilerinin yanı sıra Yunanistan Konsolosluğu’ndan yetkililer de varmış. Evi Onassis Vakfı’nın değerlendirmek istediğini söylediler. Evi satın almak için 3 milyon euro teklif ettiler. Bu para karşısında çok şaşırdık”

Onassis Vakfı Ev İçin 3 Milyon Euro Teklif Etti

 

Yalazı, teklif karşısında oldukça şaşırmış ve durumu aile arasında istişare etmişler. En sonunda ise bir Türk askerinin konuşmasıyla evi satmamaya karar vermişler. Yalazı,

“O tarihlerde Akhisar’da Garnizon Komutanı olan Cüneyt Kavuncu ziyaretimize geldi. Vatan sevdalısı, Atatürkçü, milliyetçi bir Türk askeri olan Kavuncu, bu evi satmanın vatanı satmakla eşdeğer olduğunu, burada Yunanistan bayrağının dalgalanacağını, Akhisar Askerlik Şubesi’ndeki Türk bayrağı ile Yunan bayrağının aynı sokakta bulunmasının her Türk’ü yaralayacağını anlattı. Ben bu sözlerle burada Yunan bayrağının dalgalanmasını kabul edemeyeceğimi anladım. Eşim ile mutlu günler geçirdiğimiz bu evi Onassis Vakfı’na satmama kararı aldım” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Onassis'in Evi

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu