GündemTüm Haberler

Meslek Rehberi-1 “Elektrik ve Elektronik Mühendisliği”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Gazi Üniversitesi İngilizce Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Tuğba Özdemir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği (İngilizce)

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu? Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Elektrik-Elektronik Mühendisliğine tercih döneminde karar verdim. Üniversiteye hazırlanırken mühendislik yazmak aklımda yoktu ancak daha sonraki dönemde araştırmalarımla mühendislik yazmanın mantıklı bir karar olacağını düşündüm. Bu süreçte yol göstericilerim, mühendis ve teknisyen tanıdıklarım oldu. Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha fazla dahil olması ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bana bir kez daha gösteriyor. Seçtiğim bu yoldan çok mutluyum.

2. Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

Çok fazla zorlandığım söylenemez. Matematiği hep sevdiğimden ve bölümdeki dersler matematik ağırlıklı dersler olduğundan rahatça okulu bitirdim diyebilirim. Bölümüm eğitim dili İngilizce olduğu için, akademik terimlerin anlaşılması aşamasında yaşadığım bir zorluk oldu.

3.Peki, Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Elektrikle çalışan, her gün kullandığımız cihazların işleyişine dair fikre sahip olmak ve günümüzde çok kolay bir şekilde kullandığımız programların muhteşem bir altyapıya sahip olduğunu görmek bende hayranlık hissi uyandırmış ve geleceğe dair çok daha üst düzey fikirlerin ortaya çıkacağına dair beni heyecanlandırmıştır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği (İngilizce)

4.Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Henüz taze bir mezunum. Şu aşamada çalışmak istediğim firmaları belirleyip, iş başvurularında bulunup yönelmek istediğim alana dair eksikliklerimi kapatmaya çalışıyorum.

5.Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

Disiplinli çalışma olmazsa olmaz. Gayret gösterdikten sonra her türlü eksiklik kapatılabilir diye düşünüyorum.

6.Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

İçinizde hep bir merak olsun. Merak edeceklerinizi soracak iradeniz olsun. Çünkü size şuan anlaması imkansız gibi gelen tüm teknolojik atılımların( uzaya roket fırlatılmasından yedeklenen fotoğraflara kadar ) bir bilimsel açıklaması var. Son olarak da, globalleşen dünyaya ayak uydurmak için mutlaka İngilizcenize yatırım yapın, ufak da olsa her gün İngilizceyi hayatınıza dahil edin. 4 yılın sonundaki gelişmeye inanamayacaksınız.

Bu değerli röportaja ek olarak;

Tuğba Özdemir arkadaşımızın Gazi Üniversitesi İngilizce Elektrik&Elektronik Mühendisliği Bölümü Tanıtımı yaptığı videoyu izlemek için tıklayabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=o9KHTNsz63E

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu