GündemKoronavirüsTüm Haberler

Koronavirüse Yakalanan Rahmi Koç Hastaneye Kaldırıldı!

Koronavirüse yakalanan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç hastaneye kaldırıldı.

Koronavirüse yakalanan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç hastaneye kaldırıldı. Rahmi Koç’un hastanede tedavisinin sürdüğü haberleri geldi. Rahmi Koç, Bodrum’da doğum gününde( 9 Ekim) verdiği partide koronavirüse yakalanmıştı.

Rahmi Koç, Bodrum’da yaptığı doğum günü partisine davet ettiği kişilerden koronavirüs testi yaptırmalarını talep etmişti. Koronavirüs testi yaptırmayanları ise partisine kabul etmemişti. Bu kadar önleme rağmen Rahmi Koç, bu partide koronavirüse yakalandı. Gelen haberlere göre Koç, şu anda Amerikan Hastanesi’nde gözetim altında tutuluyor.

Rahmi Koç Kimdir?

Mustafa Rahmi Koç, 1930 yılında Koç Holding‘in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört çocuğundan ikincisi olarak ablası Semahat Arsel (1928)’ den sonra dünyaya geldi. Rahmi Koç’tan sonra Sevgi (1938) ve Suna (1930) isimlerinde iki kız kardeşi daha dünyaya geldi. Sevgi Gönül 2003 yılında ve Suna Kıraç geçtiğimiz ay hayatını kaybetti. Ablası Semahat Arsel ise 92 yaşında ve hala hayatta.

Rahmi Koç, ilkokul eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul’da bulunan Robert Koleji’ne başladı. Buradan mezun olduktan sonra yüksek öğrenim görmek için ABD’ye gitti ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nü tamamladı.

Rahmi Koç 1958 senesinde Otokoç şirketinde görev alarak Koç Topluluğu’nda çalışmaya başladı. 1960 yılında Koç Ticaret’e geçti. 1964 yılında ise daha bir yıl önce kurulan Koç Holding’in Ankara’dan İstanbul’a taşınmasıyla birlikte, Rahmi Koç da Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçti ve İstanbul’a taşındı. Koç, 1970 yılında 7 kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı’na başlamasının ardından, 1980 yılında da 4 kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu. Babası Vehbi Koç’un 1984 senesinde İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 Mart 1984 tarihinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Rahmi Koç Kimdir?

4 Nisan 2003 tarihinde görevinden emekli oldu ve yerini en büyük oğlu Mustafa Koç’a devretti. Rahmi Koç emekli olduğundan beri Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstleniyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu