GündemKoronavirüsTüm Haberler

Kitle Bağışıklığının En Yüksek Olduğu İl Açıklandı!

Koronavirüste bir noktadan sonra toplumların kitle bağışıklığı kazanması bekleniyor. Sağlık Bakanı Koca Türkiye için kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ili açıkladı. İşte o il..

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza pek çok yeni kavram girdi. Karantina, filyasyon, kitle bağışıklığı gibi kavramlar bu kavramlara örnek olarak sayılabilir. Bu sözcüklerden en az konuşulan ancak en çok dikkat çekeni ise kitle bağışıklığı.

Kitle bağışıklığı temel olarak, bir popülasyonun belli bir yüzdesine etki etmesi ve ardından da o toplumun genel olarak bu hastalığa karşı bağışıklık kazanması anlamına geliyor. Bu durum pandemilerin etkisini oldukça azaltıyor.

Kitle Bağışıklığına En Yakın İl Adıyaman!

Gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın sorduğu soru üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kitle bağışıklığına en yakın ilin Adıyaman olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Koca ilk olarak dijital sistemi ve verilerin kayıtlarındaki doğruluğu aktardı, Bakan Koca durumu akıllı telefonuyla her an her saniye kontrol edebildiğini söyledi. Buna ek olarak ekiplerin çalışmaları da uygulama üzerinden an be an takip edilebiliyor.

Ayrıca Koca Adıyaman’daki kontrol sisteminin kontamine olmuş olabileceğini ve bunun kontrolünün yapılmasını istediğini de belirtti. Yani şu an için eldeki veriler doğrulanmış durumda değil.

Kitle Bağışıklığına En Yakın İl Adıyaman!

 

Kitle Bağışıklığını Sağlayan Oranlar Çok Yüksek

Kitle bağışıklığı konusunda açıklama yapan sinir bilim ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, bağışıklığın yolunun nüfusun %70-80’inin hastalığı atlatmasından geçtiğini ifade etti. Bu da %3 gibi düşük ölümcül oranlarında bile 2 milyon kadar can kaybı anlamına geliyor.

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. İlhami Çelik ise konuyla ilgili,

“Kitle bağışıklığında toplumun en az %50-70’i enfekte olursa bu virüs ortadan kalkmış olur. Ama bunun maliyeti çok fazla. Türkiye’de 83 milyon enfekte olduğu zaman belki en az 3-5 milyon kişinin vefat etmesi anlamına gelecektir. Bu çok acı bir bedel olur.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu