GündemSağlıkTüm Haberler

Kistik Aknelerden Korunmanın Yolları!

Bu yazımızda güzelliğimizi gölgeleyen kistik aknelerden kurtulmanın yollarını derledik.

Özellikle yetişkinlerde sivilcenin en sık görüldüğü bölge olan çene ve çevresinde kistik akne dediğimiz sivilceler oluştuğu gözlemlenmektedir. Bunun sebebi genellikle vücuttaki hormonal değişimler ve dengesizliklerdir. Hormonlar yağ üretimini uyarır ve bu da gözeneklerde sıkışan bakterilerin çoğalmasına yol açar, sonuç olarak da yüzümüzde endişe verici akneler ürer. Bu yazımızda kistik aknelerden korunma yollarını ele alacağız.

Kistik Aknelerden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Stresten uzak durun

Stres, vücudunuzun kortizol gibi hormonların aşırı salgılanmasına sebep olur. Bu da cildinizde bulunan yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine yol açar. Fazla yağ da beraberinde akne ve sivilce getirecektir.

Stresten uzak durun 

 

Yüzünüze ve çenenize dokunmayın

Elleriniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla mikrop ve bakteri barındırır. Bu sebeple gün içinde elinizi yüzüne yaslamayın veya derin düşünceler içindeyken dikkatsizce cildinize dokunmayın. Bu şekilde davranarak cildinizdeki bakteri sayısının artmasına engel olabilirsiniz.

Yüzünüze ve çenenize dokunmayın

 

Cep telefonunuzu sıklıkla temizleyin

Fark yaratabilecek başka bir değişiklik de cep telefonunuzu temiz tutmak olacak. Yüzünüze dokunmak gibi cep telefonları da sivilce oluşum riskini artırabilir. Mobil cihazınızdaki bakteriler, telefonda her konuştuğunuzda yüzünüze geçebilir. Gereksiz bakterilerin cildinize bulaşmasını önlemek için telefonunuzu her gün silmeye özen gösterin.

Cep telefonunuzu sıklıkla temizleyin

 

Düzenli aralıklarla peeling yapın

Ölü ve kuru cilt hücrelerinden kurtulmak için düzenli olarak peeling yapın. Cilt yüzeyindeki ölü derilerden düzenli olarak kurtulursanız cilt altında daha az yağ hapsolur.

Düzenli aralıklarla peeling yapın 

 

Egzersiz sırasında saçınızın toplu olmasına dikkat edin

Uzmanlar, saçınızın yüzünüze gelmemesi için egzersiz yapmadan önce saçınızı toplamanızı önerir. Egzersiziniz bittiğinde akneye sebep olan bakterileri yok etmek için yüzünüzü hemen %1 salisilik asit içeren bir ürünle temizlediğinizden emin olun.

Egzersiz sırasında saçınızın toplu olmasına dikkat edin

 

Sabahları limonlu ılık su için

Ilık suyla dolu bir bardağa taze limonu sıkın ve uyandığınızda için. Bu karışımı tüketerek vücudun içten dışarı temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca limonlu suyun potansiyel olarak bazı insanlar için akne döngüsünün başlayabileceği ince bağırsaktaki toksinleri ve bakterileri azalttığı düşünülmektedir.

Sabahları limonlu ılık su için 

 

Süt ürünlerini dikkatli tüketin

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre; süt, yoğurt ve peynir dahil olmak üzere herhangi bir süt ürünü tüketiminin, miktar veya sıklığa bakılmaksızın 7 ila 30 yaşlarındaki kişilerde akne oluşumlarını tetikleyebildiği görüldü. Uzmanların görüşlerine göre sütteki hormon seviyeleri sivilceyi artıran aşırı sebum üretiminde rol oynayabiliyor.

Cildinizi aşırı derecede kurutmayın

Sivilce problemi ile başa çıkarken en iyi savaş yönteminin sivilcelerinizi kurutacak en ağır tedavi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat günlük olarak güçlü, sert ve derin tedavilere başvurmak cildin aşırı yıpranmasına sebep olarak yağ üretimini artırabilir.

Cildinizi aşırı derecede kurutmayın

 

Şekerden kaçının

Uzmanlar sivilceyle mücadele edenlere çikolata, unlu mamuller, şekerlemeler, makarna, beyaz ekmek ve diğer yüksek glisemik indeksli, işlenmiş yiyecekleri bırakmalarını; daha sağlıklı bir diyet takip etmelerini tavsiye ediyor.

Şekerden kaçının

 

Nane çayı tüketin

Sivilceye sebep olan hormonları nötralize etmeye yardımcı olmak için doğal yollar denemek istiyorsanız, bitki bazlı bir antiandrojen görevi gören nane çayını tüketebilirsiniz.

Nane çayı tüketin

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu