DünyaGündemTüm Haberler

Kapalı Maraş Sahili Açılıyor!

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı Doğu Akdeniz'de de bulacağız" dedi. Tatar ise kapalı Maraş sahilinin perşembe günü açılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  KKTC(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Başbakanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

Görüşmenin sonrasında iki lider, Türkiye‘den KKTC’ye içme ve kullanma suyu taşıyan hattın deniz geçiş sisteminde yaşanan arızanın giderilmesi dolayısıyla düzenlenen törene video konferans yöntemiyle katıldı.

Başbakan Tatar burada gerçekleştirdiği konuşmada, kapalı Maraş ile ilgili müjdeyi,

“Halkımız perşembe sabahından itibaren sahile gidebilecek. Maraş meselesini milli bir dava olarak görüyoruz. Herkesi bu milli davaya sahip çıkmaya davet ediyorum.” ifadeleriyle verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar

Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ifade eden Erdoğan, Maraş’ın açılmasının bir çok yeri rahatsız edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine,

“Ama bugüne kadar hep Kıbrıs’taki Türkler sabretti, biz sabrettik ama bu sabrın karşılığını alamadık. Adadaki Kıbrıs Türkleri’nin 5 asırlık varlığını kaldırmaya yönelik bir dönemde bu gelişmenin olması anlamlıdır. Çözümsüzlüğün bedeli hep Kıbrıs Türküne ödetilmek istenmiştir. Maraş da bu çözümsüzlüğün bir parçasıdır. Kıbrıs’ın geleceğini artık hayaller yerine somut gerçekler üzerine inşa etme kararı aldık. Tasarruf Türk makamlarına aittir. Perşembe sabahından itibaren kapalı bölgeye girebilecek olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu KKTC ekonomisini şaha kaldıracak bir fırsattır. Mülkiyet hakkına saygı gösterilip Maraş’ın tümü açılmalı. KKTC büyüdükçe, zenginleştikçe, güçlendikçe kendisine uygulanan ambargo zincirleri de birer birer kırılmaya başlayacaktır. Maraş’ın açılması kararının KKTC halkına hayırlı olmasını diliyorum” ifadeleriyle devam etti.

Maras_Bolgesi

Maraş Akdeniz’in Gözde Mekanıydı

Kıbrıs’ta yer alan Maraş bölgesi, Akdeniz’in gözde turizm mekanlarından biri, Hollywood yıldızlarının uğrak yeriydi. 1974’te yaşanan Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra yerleşime kapatıldı. Askeri bölge ilan edildi. KKTC hükümeti, Kapalı Maraş bölgesini yeniden yerleşime açmak için geçen yıl çalışmalara başladı.

Maraş Akdeniz'in Gözde Mekanıydı

Dünyanın İlk 7 Yıldızlı Oteli

Maraş, 1963-1974 yılları arasında en hareketli zamanlarını yaşadı. Maraş’ta yer alan otellerin 12 binden fazla yatak kapasitesi bulunuyordu. Dünya’daki ilk 7 yıldızlı otel de bu bölgedeydi. 3,5 kilometre uzunluğunda altın rengi kumsalıyla, dünyaca ünlü yıldızların tatil için ilk tercihiydi. Bugünlerde adeta hayalet şehre dönen Maraş’ın caddelerindeki dükkanlar dünyanın en lüks markalarına ev sahipliği yapıyordu. Lüks otomobil markalarından en pahalı mücevhercilere kadar her şeyin satıldığı bu mağazalar, o günlerin ihtişamından izleri hala taşıyor. Kapalı Maraş bölgesinde konut ve iş yerlerinden oluşan 8 bin 400 bina mevcut. Ayrıca bölgede 21 banka şubesi, 99 eğlence mekanı da vardı. Tüm bu yapılar 5,5 kilometrekarelik alanda yer alıyordu.

Dünyanın İlk 7 Yıldızlı Oteli

7 yıldızlı bu otelde tatil yapabileceğiniz gibi sapanca kiralık villa çeşitlerinde de tatil planı yapabilirsiniz. Bununla ilgili olarak mustakilvillam.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu