GündemTüm HaberlerTürkiye

İşten Çıkarma Yasağı Uzatıldı!

Koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için nisan ayında getirilen işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için nisan ayı itibariyle başlayan 3 aylık işten çıkarma yasağı, Cumhurbaşkanı kararı ile 2 ay daha uzatıldı. 17 Ağustos 2020 tarihinde ikinci kez uzatılmış olan işten çıkarma yasağı tekrar uzatıldı. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşte o sorunun cevabı:

İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Sona Erecek?

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı. Bu kapsamda işten çıkarma yasağı 17 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek gibi görünüyor, tabii gidişata göre yeni kararlar alınabilir.

Resmi Gazate

 

Fesih Yasağı Nedir?

Fesih yasağı, pandemi sebebiyle çalışanların hakkını korumak adına çıkarılmış bir işten çıkarma kısıtlamasıdır. Bu kısıtlama ile iş sözleşmesini feshetme yetkisi sadece çalışan tarafından devam edecektir. 4857 sayılı İş Kanununa getirilen Geçici İstihdam Güvencesi başlıklı geçici madde eklenerek, işten çıkarmaların üç aylığına yasaklanması planlanmıştı fakat bu süred daha sonradan uzatıldı. İş Kanunu Madde 25/ll’de düzenlenen İşçinin Ahlak ve İyi niyet Kurallarına Aykırı Davranışları fesih yasağının dışında tutulmuştur. Bu kapsamda işveren bu süreçte Ahlak ve İyi niyet Kurallarına Aykırılık sebebi ile işçisini işten çıkarabilir. Belirli süreli iş yada hizmet sözleşmelerinde sona gelinmesi, iş yerinin herhangi bir sebep ile kapanması ve faaliyetinin bitmesi, ilgili mevzuata göre gerçekleştirilen bütün hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri fesih yasağının istisnaları arasında yer almaktadır.

Fesih Yasağı Nedir

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu