GündemTeknolojiTüm Haberler

Instagram’ın Açığını Bulan Türkmen Gence 10 Bin Dolar Ödül!

Sakarya'da ikamet eden Türkmen Almaz Seidov, sosyal paylaşım platformu Instagram'ın güvenlik açığını buldu, 10 bin dolar ödüle layık görüldü. İşte ayrıntılar..

Geçtiğimiz günlerde 2 başarılı Türk yazılımcının teknoloji devi Apple’ın açığını bulduğunu yazmıştık. ( Bu yazımız için İki Türk Yazılımcı Apple’da Açık Buldu yazımıza tıklayabilirsiniz.) Bu sefer başarı Sakarya’da yaşayan Türkmenistanlı bir kardeşimizden geldi. Üniversite öğrencisi Almaz Seidov, popüler sosyal paylaşım platformu Instagram’da açık buldu. İşte ayrıntılar..

Açığı 4 Ayda Buldu

Almaz Seidov, Instagram’da kendi hesabını kurtarabilmek için başka bir kullanıcı adını deneyerek giriş yapmaya çalıştı. Başka bir kullanıcı adı girerek şifre yenile bölümünden hesaba giriş yapabilen Seidov, paylaşım sitesinin güvenlik açığı olduğunu fark edince bu konuda derin bir araştırma yapmaya başladı. Seidov, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bu güvenlik açığının bir an önce kapatılması gerektiğini düşünerek, bulmuş olduğu açığı ilgili paylaşım sitesine bildirdi. Sosyal paylaşım sitesinin, güvenlik açığını kabul etmesi üzerine Seidov, firma tarafından teşekkür mailinin yanı sıra 10 bin dolar para ödülü kazandı. Seidov, bu açığı bulabilmek için yaklaşık 4 ay çalıştığını ifade etti.

Kanıtlamak İçin Ünlü Hesaplara Girdi

İnsanların hesaplarının zarar görmemesi için durumu ilgili şirkete bildirdiğini söyleyen Seidov,

Instagram mobil uygulamasında ‘şifremi unuttum’ butonundan başka birinin kullanıcı hesabını girerek istediğim hesaba girebildiğimi fark ettim. Bu durumu kanıtlayabilmek için zarar vermeden bazı ünlülerin, futbolcuların hesaplarına giriş yaptım fakat bunu hesaplara zarar vermeden yaptım, sadece durumu kanıtlamak adına” ifadelerine yer verdi.

Kanıtlamak İçin Ünlü Hesaplara Girdi

Bulduğu güvenlik açığını Instagram’a bildirdiğini söyleyen Almaz Seidov,

“Durumun kabul edilmesiyle bana teşekkür maili ve 10 bin dolar ödül verildi. Sosyal medya kullanıcılarının zarar görmemesi adına sosyal platformlarda bu açıkları bulup kapattırmaya çalışıyorum. İnsanlar hesaplarını daha güvenli bir şekilde kullansınlar diye” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu