GündemSağlıkTüm Haberler

Güzelliğinize Güzellik Katacak: Pirinç Suyu Mucizesi

Pirinç suyu sağlıklı ve bakımlı saçlar ile kusursuz ve aydınlık yüzler için bir mucize.

Pirinç, yalnızca lezzetli bir besin değil. Pirincin içerisinde bulunan mineraller; antioksidanlar; B, C ve E vitaminleri ile sekiz önemli amino asit ile cildiniz ve saçlarınız için de oldukça değerli bir besin kaynağı. Pirincin cildiniz ve saçlarınız için yararlarını öğrendikten sonra pirinç ıslattığınız suyu asla lavaboya dökmeyeceksiniz.

Pirinç Suyunun Yararları

Özellikle Asyalılar’ın güzellik sırrı olarak bilinen pirinç suyu, saçların daha sağlıklı hale gelmelerini sağlıyor ve elektriklenmeyi önlüyor. Ayrıca ciltteki gözenekleri küçültüyor, tahrişi azaltıyor ve cildinizin yumuşacık olmasını sağlıyor.

Pirinç suyunu elde etmek de oldukça kolay!

Pirinç suyu elde etmek için yapmanız gereken tek şey pirinci yıkadıktan sonra bir süre suda bekletmek. Daha sonra suyu süzerek başka bir kaba almak.

Pirinç Suyu

 

Pirinç Suyu Saçlara Nasıl Uygulanır?

Güçlü, sağlıklı ve yumuşak saçlar için önerilen pirinç suyunda bulunan protein saçlarınıza yeniden hayat vererek güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar, dökülmeyi önler ve uzamasını kolaylaştırır. Ayrıca pirinç suyunda bulunan inositol olarak bilinen karbonhidrat saç hasarını önler, saçların sağlıklı ve yumuşak kalmasını sağlar.

Uygulanma Şekli: Öncelikle pirinç suyunuzu 1’e 3 olacak şekilde normal suyla karıştırın. Daha sonra şampuanladığınız saçlarınızı güzelce durulayın ve pirinç suyu ile 10 dakika masaj yaparak sonrasında saçlarınızı yıkayın. Normal suyla durulamayı unutmayın. Etkili sonuç için aynı işlemi haftada 1-2 kez uygulamanız tavsiye ediliyor.

Pirinç Suyu Saçlara Nasıl Uygulanır

Pirinç Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Ciltteki egzamaya ve cilt kuruluğuna bağlı enflamasyonu önlemek için pirinçte bulunan nişasta oldukça etkilidir. Cilt problemleri için sıklıkla kullanılmaktadır.

Uygulanma Şekli: Bir pamuğu pirinç suyuna batırıp problemli bölgeye günde birkaç kez uygulayın, değişimi göreceksiniz.

Gözenekler için kullanım:

Açık ve geniş gözenekler görüntü olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra cildinizde akne ve siyah nokta oluşmasına neden olur. Pirinç suyu, cildinizi sıkılaştırarak bu problemleri minimuma indirir, cildinizin pH dengesini yeniden sağlar, hücre gelişimini tetikler ve kan dolaşımına yardımcı olur.

Uygulanma Şekli: Eşit oranda su ve pirinç suyunu karıştırın. Bir pamuğu bu karışıma batırarak cildinize uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. En iyi sonuç için bu uygulamayı her gece yüzünüzü temizledikten sonra yapabilirsiniz.

Pirinç Suyu Cilde Nasıl Uygulanır

 

Cilt tonu eşitlemek için kullanım:

Cildinizdeki ton farklılıklarından şikayetçiyseniz sağlıklı ve kusursuz bir cilt görüntüsü istiyorsanız pirinç suyunu denemelisiniz. Pirinç suyu, toksinlerin cildinizden atılmasını sağlayarak cilt esnekliğini arttırır ve uzun süreli kullanımda cilt tonunu açarak yaşlanmaya bağlı lekeleri ve akne lekelerini önler.

Uygulanma Şekli: Bir pamuğu suyla seyreltilmiş pirinç suyuna batırıp temizlediğiniz cildinize tonik olarak uygulayın. 5-10 dakika kadar beklettikten sonra birkaç dakika da yuvarlak dokunuşlarla masaj yapın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın. En iyi sonuç için her gün uygulayın.

Nemlendirmek için kullanım:

Pirinç suyu cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. İçeriğindeki protein, su kaybını önleyerek cildinizin yumuşaklığını korur. Antioksidanlar ise cilt yaşlanması, güneş ışınları ve çevresel faktörlerin neden olduğu hasarı en aza indirir.

Uygulanma Şekli: Pirinç suyunu 1’e 2 olacak şekilde soğuk suyla seyreltin. Temiz bir bezi bu suya batırıp yüzünüze yerleştirin. 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü kalan pirinç suyuyla nazikçe yıkayın. Sonrasında yüzünüzü normal suyla yıkayın. En iyi sonuç için her gün bir kere bu işlemi uygulayın.

Nemlendirmek için kullanım

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu