GündemKoronavirüsTüm Haberler

Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar

Ülkemizde vaka sayıları gittikçe artmakta. Peki, sık sık çıkan "hastaneler doldu" söylentileri doğru mu? Hastanelerdeki doluluk oranları nasıl? Tahmin edildiği gibi en çok vaka artışı İstanbul ve Ankara'da mı görülüyor? En çok hangi iller tehlike altında? İşte bu soruların cevabı..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merak edilen soruların cevabını bugün verdi.

İstanbul’da Düşünüldüğü Kadar Büyük Bir Artış Yok

Nüfusu ve hareketli hayatından dolayı en çok vaka sayısı artışı İstanbul’dan bekleniyordu. Fakat, Fahrettin Koca yaptığı açıklamada;

“İstanbul, şu anda daha kontrollü, İstanbul’da ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul'da Düşünüldüğü Kadar Büyük Bir Artış Yok

Yukarıda İBBS-1’e göre yeni koronavirüs vaka sayılarının ve bir önceki güne göre değişimini gösteren bir tablo yer alıyor. Bu tabloda görüldüğü üzere bir önceki güne göre bölgelerdeki vaka değişim yüzdesine bakıldığında, en fazla azalış Doğu Karadeniz Bölgesinde gerçekleşmiştir (-%40,0). Yalnızca İstanbul’daki vaka sayılarında %1,9’luk bir artış görülmekte olup, bunun İstanbul nüfusu için ciddi bir oran olmadığı düşünülmektedir.

En Çok Artış Yaşanan İller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara olmuş. Ayrıca Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan iller arasında yer alıyor. Mersin ve Manisa’da da daha kontrollü bir artış yaşanmakta. Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman illerimiz düşüşe geçerken, Konya ve Diyarbakır illerimiz stabil hale geldi. Bakan Koca, Konya ve Diyarbakır’ın düşüşe geçmesini beklediklerini bildirdi.

Vaka Sayılarındaki Artışın Ana Kaynağı Düğünler Oldu

Fahrettin Koca, salgındaki son durumla ilgili,

” Bayramla birlikte hareketlilik artınca vaka sayısı da arttı. Bu artışlara özellikle düğünler, ana kaynak oldu. Düğünler, saatlerce süren bir temas ve yakınlaşma alanı.İşte bu yüzden düğünlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması kararı aldık” görüşlerine yer verdi.

Vaka Sayılarındaki Artışın Ana Kaynağı Düğünler Oldu

Fahrettin Koca, Hastanelerin Doluluk Oranlarını da Verdi

Bakan Koca, sık sık çıkan “Hastaneler Doldu” söylentilerine cevap vererek, hastane sorununun olmadığını ifade etti. Ayrıca hastanelerdeki doluluk oranının %47, yoğun bakımlardaki doluluk oranının %60 ve ventilatör doluluk oranının da  %30 olduğunu ekledi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu