GündemİşTüm Haberler

Evden Çalışanlara Verimliliklerini Artıracak Öneriler

Son yılların popüler çalışma şekillerinden birisi de "Home Office" yani evden çalışmak. Her geçen gün evden çalışanların sayısı artarken evde verimliliği artıracak yöntemleri derledik.

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok kişi evden çalışma yöntemlerini araştırmaya başladı. Bazı ofislerin çalışanlarına evde çalışma imkanı sağlamasının yanında günümüzde kendi işlerini evinden yürüten birçok kişi de mevcut. Bu kişiler genellikle; çevirmenlik, blog yazarlığı, grafik tasarımı ve online alışveriş ile ilgileniyor. Ama birçoğunun ortak sorunu, tek başına yeterince verimli çalışamamaları. Bu yüzden bu yazımızda evden çalışanların verimliliğini artıracağını düşündüğümüz yöntemleri derledik.

Evden Çalışanlara Verimlilik Artırıcı Öneriler

Çalışma Saatlerinizi Planlayın

Evden çalışmanın en güzel yanlarından birisi kesinlikle esnek çalışma saatleridir. Fakat bu esneklik bazen rehavete yol açabiliyor ve işler son dakikaya kalarak kişinin strese girmesine neden oluyor. Bunların yaşanmaması için en sağlıklı olanı günün belirli saatlerini “çalışma saati” ilan etmek. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 17.00 arasında çalışabileceğinizi düşünüyorsanız, bu saatleri çalışma saati ilan edin ve en en geç 17.00’de işiniz bitmiş olsun. Böylece işlerinizin haricinde bir saat dilimine de sahip olursunuz ve bu saat diliminde kendinize zaman ayırarak stresten bir miktar uzaklaşırsınız.

Çalışma Saatlerinizi Planlayın

 

Kendinize Ait Bir Çalışma Odası Yapın

Genellikle “Home Office” çalışmak insanlara çok konforlu görünür. Bilgisayarınızı alıp mutfakta ya da açık havada çalışabilirsiniz. Fakat bu şekilde gezerek çalışmak birçok kişi için verimliliği düşüren bir durum. Bu yüzden imkanınız varsa bir odanızı tamamen çalışma odası olarak ayarlamak sizin için oldukça verimli olacaktır.

İdeal bir çalışma odası için gerekenler:

  • Yüksekliği, genişliği ve uzunluğu ideal olan bir çalışma masası,
  • Uykunuzu getirmeyecek ve optimum miktarda konforlu olacak bir sandalye/koltuk,
  • Aradıklarınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayacak kitaplık/dolap,
  • Aldığınız notların göz önünde olmasını sağlayan mantar pano,
  • Kalemlik, ataş, delgeç, zımba, silgi, mouse pili, hesap makinesi gibi ihtiyaç duyulabilecek kırtasiye malzemeleri olarak sayılabilir.

Kendinize Ait Bir Çalışma Odası Yapın

 

Mutfakla Aranıza Mesafe Koyun

Evde çalışıldığında genelde yiyeceklerin kolay ulaşılabilir olmasından dolayı sık sık mutfağa gidiliyor. Bu da sık sık işin başından kalkılmasına ve işin bölünmesine neden oluyor. Verimli bir çalışma için suyunuzu ve birtakım atıştırmalığınızı yanınıza almanızı  ve işinizin başından gerekmedikçe kalkmamanızı tavsiye edebiliriz.

 

Bildirimlerinizi Kapatın

Elinizden düşürmediğiniz telefonunuzu çalışma saatleriniz içerisinde sessize almanız ve bildirimleri kapatmanız kendinizi işe verebilmeniz açısından daha yararlı olacaktır. Diğer türlü her bildirim geldiğinde kafanız dağılacak ve veriminiz düşecektir.

Bildirimlerinizi Kapatın

 

Yeterince Oksijen Almaya Özen Gösterin

Oksijen, beyni besler ve beynin daha verimli çalışmasını sağlar. Dolayısıyla, home ofis çalışma ortamında dışarıya açılan bir pencere muhakkak olmalı. Ayrıca desteklemek için birkaç saksı çiçek de bulundurabilirsiniz.

 

Aydınlatma

Evler genellikle iş yerlerine göre biraz daha loştur. Bu ışık farkı öğleden sonra veya sabahın erken saatlerinde daha belirgin olur. İçinizin kararmaması ve gözlerinizin yorulmaması için ortam ışığının yeterli olduğundan emin olun. Tavan lambanızı daha güçlü bir ampul ile yenileyebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanıza bir masa lambası alarak çalıştığınız ortamı ekstra aydınlatabilirsiniz.

Aydınlatma

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu