DünyaGündemTeknolojiTüm Haberler

En Güçlü Siber Güvenliğe Sahip Ülkeler Açıklandı! Türkiye Kaçıncı Sırada?

Harvard Üniversitesi Belfer Center tarafından yapılan araştırmalara göre siber güvenlik konusunda en güçlü ülkeler sıralandı. Türkiye listede kaçıncı sırada? İşte cevabı..

Çin, dünyanın en büyük ordusuna; Rusya, en çok tank sayısına ve Amerika da en çok uyduya sahip olan ülkeler olarak biliniyor. Peki günümüzde son derece önemli olan siber güvenlik konusunda en güçlü ülkeler hangileri? Harvard Üniversitesi’ne bağlı Belfer Center, kamuya açık verilerden elde ettiği bilgilere göre 30 devletin siber alanlardaki zayıf ve güçlü yönlerini ölçtü ve bir liste oluşturdu.

30 ülkenin 7 farklı alandaki siber güçlerinin ölçüldüğü bu testin içerisinde ülkemiz de yer alıyor. Peki siber gücü ölçmek için kullanılan yöntemler, göz önünde bulundurulan unsurlar nelerdir? Türkiye siber güvenlik konusunda kaçıncı sırada? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

İşte En güçlü Siber Güvenliğe Sahip Ülkeler

İşte En güçlü Siber Güvenliğe Sahip Ülkeler

 1. Amerika Birleşik Devletleri: 50,24
 2. Çin: 41,47
 3. Birleşik Krallık: 33,57
 4. Rusya: 28,38
 5. Hollanda: 24,18
 6. Fransa: 23,43
 7. Almanya: 22,42
 8. Kanada: 21,50
 9. Japonya:21,03
 10. Avustralya: 20,04
 11. İsrail: 20,01
 12. İspanya: 18,50
 13. İsveç: 18
 14. Estonya: 17
 15. Yeni Zelanda: 16,50
 16. Kore Cumhuriyeti: 16
 17. İsviçre: 16
 18. Singapur: 14
 19. Malezya: 12
 20. Vietnam: 10
 21. Hindistan:9
 22. Türkiye: 8
 23. İran:8
 24. Brezilya: 7
 25. Ukrayna: 6,5
 26. Suudi Arabistan: 6
 27. Litvanya: 5
 28. İtalya:4
 29. Mısır:3

Türkiye 8 Puanla 22. Sırada

Ülkemiz, genel sıralamada 22. olsa da İsrail tarafından alınan verilerin az olduğunu ve ayrı bir şekilde değerlendirmesi gerektiği için bu durumun tüm sırayı değiştirebileceğini belirtelim. İtalya ve Mısır gibi ülkeleri geride bırakan Türkiye’nin diğer analiz sonuçlarına göre listede edindiği sıralara daha yakından bakalım.

 • Yabancı devletlerden istihbarat alma: 27’nci
 • Gözetleme yeteneği: 20’nci
 • Ulusal siber savunma: 21’inci
 • Siber güvenlik üzerinden kazanç sağlama: 29’uncu
 • Bilgi ortamının kontrolü: 28’inci
 • Ofansif siber yetenekleri: 20’nci
 • Norm geliştirme ve uluslararası işbirlik: 22’nci

Siber güvenlik hangi niteliklerle ölçülüyor?

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, siber güvenlik testlerinde tek bir verinin yeterli olmayacağını, gücün tutarlı bir şekilde ölçülmesi için 7 farklı faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor. Bu 7 faktör şu şekilde sıralanabilir:

 • Yerel grupların çevrimiçi incelenmesi ve gözlemlenmesi
 • Ulusal sibel savunmaların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi
 • Ulusal güvenlik için yabancı istihbarat toplanması
 • Siber alan üzerinden milli gelir elde edilmesi
 • Bilgi ortamının kontrol edilip yönetilmesi
 • Siber normların ve teknik standartların uluslararası olarak tanımlanması
 • Düşmanın altyapılarının ve sistemlerinin yok edilip devre dışı bırakılması

Siber güç genellikle sadece karşı tarafa yapılan bir saldırı olarak bilinse de aslında bu konuda güçlü olmak sadece saldırı anlamında değil aynı zamanda savunma ve geliştirme anlamında da son derece önemlidir. Karşı tarafa yapılabilecek saldırılar siber gücü belirleyen faktörlerden yalnızca biridir. Ayrıca siber güvenlik, bir ülkenin vergiler, ticaret politikası veya cezai tedbirler gibi önceden belirlemesi gereken son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Siber güvenlik hangi niteliklerle ölçülüyor?

 

Elde Edilen Test Sonuçları Neyi Gösteriyor?

Araştırmacılar, titizlikle yaptıkları araştırmalar sonucunda 3 farklı bilgi endeksi sunuyor. Bu analizler Ulusal Siber Güç Endeksi, Siber Yetenek Endeksi ve son olarak da Siber Niyet Endeksi olmak üzere 3 farklı kategoride yayınlanıyor. Siber Niyet Endeksi ve Siber Yetenek Endeksi birbirinden tamamen bağımsız yapılan araştırmalar iken Ulusal Siber Güç Endeksi bu 2 araştırmanın sonucundan analiz ediliyor.

Siber Niyet Endeksi, ülkelerin hangi siber hedeflere ve geliştirmelere öncelik verdiğini tanımlıyor. Bu analizler yapılırken tamamen açık kaynaklı veriler kullanılıyor. Bu yüzden Belfer Center, Kuzey Kore gibi yeterince bilgi toplayamadığı ülkeleri listede bulunduramıyor.

Belfer Center, Siber Yetenek Endeksi için ise minimum-maksimum normalleştirme adını verdikleri bir teknik uygulamış. Bu tekniğin kullanılma sebeplerinden birisi verilerin kullanıcılar tarafından kolaylıkla yorumlanması ve bu tekniğin veri özelliklerine en uygun şekilde olması. Ayrıca Belfer Center son olarak bu tekniğin amaçlarını en iyi yansıtan tekniklerden birisi olduğunu da belirtiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu