DünyaGündemTüm Haberler

Azerbaycan – Ermenistan Cephesinde Hareketlilik!

Azerbaycan - Ermenistan cephesinde hareketlilik yeniden başladı. Ermenistan'ın sivillere gerçekleştirdiği saldırıyla başlayan çatışmalarda ölü ve yaraların olduğu bildirildi.

Azerbaycan – Ermenistan cephe hattında hareketlilik yeniden başladı. Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim alanlarına ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sularında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Ölü ve Yaralılar Var

Yapılan açıklamaya göre, birçok köyde ciddi hasarlar var; Terter’i Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerinde Ermenistan’ın yoğun bombardımanı sonucu sivillerden birçok ölü ve yaralı var. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Karşı Saldırı Başlatıldı

Savunma Bakanlığından gelen diğer bir açıklamaya göre ise, Azerbaycan’ın sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

“Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, İHA’ların desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği” aktarıldı.

Ayrıca cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği bildirildi. Yapılan açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü söylendi. Mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

İbrahim Kalın’dan Kınama Mesajı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kişisel Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı. Kalın, Türkiye‘nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu söyleyerek Ermenistan’ın saldırısını kınadı, uluslararası toplumu bu provokasyona dur demeye çağırdı.

İbrahim Kalın'dan Kınama Mesajı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu