GündemTeknolojiTüm Haberler

Apple “Ekran Altı Kamerası” İçin Patent Aldı!

Apple'ın satın aldığı yeni patent, iPhone'larda birkaç sene içinde ekran altı kameralı modellere geçiş olabileceğini gösteriyor.

Teknoloji devi Apple yeni patent aldı. Apple son zamanlarda kullanıcılarına birtakım hayal kırıklıkları yaşatmıştı. Birbirine benzeyen yeni modeller ve her yıl eylül ayında düzenlenen etkinlikte bu yıl yeni iPhone’un tanıtılmaması kullanıcıları ciddi hayal kırıklığına uğratmıştı. ( iPhone 12 Ne Zaman Tanıtılacak?) Kullanıcılarını heyecanlandıracak fikirler için çalışan Apple, yeni aldığı “ekran altı kamerası” patenti ile gönüllere su serpti.

Ön Kameralar Gittikçe Gizleniyor

Son birkaç yıl içerisinde akıllı telefonların kenar çıtaları önemli oranda inceldi ve ön kameralar çentik ya da damla sistemiyle gizlendi. Bunun bir sonraki aşaması ise ön kameraların doğrudan ekran altına gizlenecek olması. Şu anda bu sistem üzerinde çalışan çok fazla teknoloji firması mevcut. ZTE, Samsung ve Huawei, Android tarafından başı çekenler arasında sayılabilir. Elbette Apple cephesi de bu konuda çalışmalarına hız vermiş durumda.

Bu sene olmasa da önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek iPhone’larda da ön kameraların ekran altına dahil edilmesi bekleniliyor. Aslında bir süredir bu teknoloji üzerinde çalışan şirketin aldığı yeni patent bu haberlerin tekrardan gündeme gelmesine neden oldu.

Bahsedilen bu teknolojinin maliyeti oldukça yüksek. Zira çekim sırasında şeffaf halini alan kameranın özel birtakım donanımları var ve bunlar da telefon fiyatlarının önemli oranda artmasına sebep olacak.

Apple’ın her zaman yaptığı gibi Android tarafındaki rakiplerini beklediği tahmin ediliyor. Yani aslında teknoloji tam anlamıyla verimli kullanılmaya başlanıncaya kadar yeni iPhone’larda bu sistemi görmeyebiliriz. Fakat birkaç yıl içerisinde bu teknolojinin standart halini alabileceği düşünülüyor.

Apple iPhone’larda ön kameranın ekran altına gizlenmesiyle alakalı teknolojinin patent görseli:

Ön Kameralar Gittikçe Gizleniyor

Her ne kadar patent görselinden çok fazla detay anlaşılmıyor olsa da zaman içerisinde kapsamın genişleyeceğine şüphe yok.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu