DünyaGündemSağlıkTüm Haberler

ABD’de Genetiği İle Oynanmış 750 Milyon Sivrisinek Doğaya Salınacak!

ABD'de zika, dang humması gibi hastalıkların önüne geçmek için genetiği değiştirilmiş milyonlarca sivrisinek doğaya bırakılacak.

ABD’de zika, dang humması gibi hastalıkların genetiğini değiştirmek için hastalığı taşıyan 750 milyon sivrisinek doğaya bırakılacak. Hastalığı taşıyan bu sivrisineklerle hastalığın genetiğinin değiştirilmesi amaçlanıyor. Çevrecilerin itirazına rağmen bu tehlikeli projeye onay verildi.

750 Milyon Sivrisinek Doğaya Salınacak!

Dünya, bir hayvanın etkisiyle Çin’de ortaya çıkan Covid-19 ile mücade ederken insanlık bundan hiç ders almayarak doğaya müdahale etmeye devam ediyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli tartışmalara yol açan bir projeye onay verildi. Projeye göre genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin 2021 ila 2022 yıllarında doğaya bırakılması hedefleniyor. Proje için Florida eyaleti pilot bölge seçildi. Projeye yerel halk ve çevreci gruplar tepkili, ancak Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi, pilot projeye gereken onayı verdi. Yetkililer, bölgede Aedes aegypti adı verilen sivrisinek türünün zika, dang humması gibi hastalıkları taşıdığını belirtti. Genetiği değiştirilmiş sivrisineklere OX5034 ismi takıldı. Sadece dişi sivrisineklerin insanları ısırdığı ve böylece hastalığı yaydıkları biliniyor. OX5034 isimli sivrisineklerin dişi yavruları yumurtadan çıktıktan sonra hastalığı yayacak kadar gelişemeden ölüyor. Böylece, proje ile genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin, hastalık taşıyan sivrisineklerle çiftleşmesi sonrası hastalığın önlenmesi ve genetiğinin değişmesi planlanıyor.

750 Milyon Sivrisinek Doğaya Salınacak!

 

Zika Hastalığı Nedir?

Flavivirus grubundan bir RNA Virüsü olan Zika virüsünün sebep olduğu ve insanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan bir hastalıktır. Belirtileri ateş, başağrısı, döküntü, kızarık gözler, kas ağrıları ve eklem ağrıları olarak sıralanabilir. Genellikle hafif geçen bir hastalıktır ve 4-7 gün sürer. Özellikle Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da görülmektedir. Ayrıca Zika virüsü için önleyici bir aşı ya da ilaç bulunmamaktadır

Zika Hastalığı Nedir

 

Dang Humması Nedir?

Etkeni flavivirüs ailesinden Dang virüsüdür. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için “kırık kemik humması” olarak da bilinir. Enfekte olan sivrisineğin ısırmasıyla dang virüsü deriden girer, kana karışır ve ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hastaların kanında bol miktarda bulunur. Dang virüsü ile enfekte olan her dört kişiden biri hastalanır. Belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Şiddetli dang humması birkaç saat içinde hayatı tehdit edebilir ve genellikle hastaneye yatmayı gerektirir. Hafif dang humması ise ateş, ağrı ve sızı veya döküntüye neden olan diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Özellikle Amerika, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Pasifik Adaları’nda görülmektedir. Dang ateşi için aşı çalışmaları devam etmektedir.

Dang Humması

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu