BilimGündemTüm Haberler

5 Yıl Sonra Mavi Dolunay İlk Kez Görülecek!

NASA mavi dolunay için önemli bir duyuru gerçekleştirdi. Çok nadir görülen gök olaylarından birisi olan mavi dolunay, bu yıl Ekim ayında gözlemlenebilecek.

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 31 Ekim’de nadir görülen ‘mavi dolunay’ olayının 5 yıl sonra ilk kez gerçekleşeceğini açıkladı. NASA’dan gelen açıklamaya göre, her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken, 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşecek. Bu fazladan oluşacak dolunayın mavi dolunay veya mavi ay olarak adlandırıldığı ifade edildi.

Mavi Dolunayın 31 Ekim’de Görülmesi Bekleniliyor

NASA bu yıl 1 Ekim ve 31 Ekim’de iki kez dolunay gerçekleşeceğini ve 31 Ekim’deki dolunayın ‘mavi dolunay veya mavi ay’ olacağını kaydetti. Mavi Ay, gök bilimciler tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor. En son 2012 ve 2015 yıllarında ‘mavi ay’ görülmüştü. Yani, bu nadir görülen doğa olayı 5 yıl sonra ilk kez 31 Ekim 2020 tarihinde görülecek.

Mavi Dolunayın 31 Ekim'de Görülmesi Bekleniliyor

Ay Neden Mavi Görünüyor?

Dolunay, Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının hareketi sebebiyle mavi ve tonlarında gözlemleniyor. Ayın bu mavi tonlanması gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, fakat toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Mavi Ay ismini aslen, İngilizce’de eski bir terim olan ve “ihanet eden” anlamına gelen “belewe” kelimesinin zaman içerisinde “blue” yani mavi kelimesine dönüşmesinden almıştır. İnsanlar bir yılda 12 dolunay beklerken gerçekleşen 13. dolunayın takvime “ihanet” ettiği göndermelerinde bulunarak bu ismi takmışlardır. Yani, Ay’ın rengi ile hiçbir ilgisi yoktur. “Sky& Telescope” dergisinin Mart 1946 sayısı genel kabul gören orjinal tanımı alıp (yanlış anlayarak) bir ayda gerçekleşen ikinci dolunaya ilgi çekmek üzere “Mavi Ay” demiştir ve sonrasında ismi o şekilde kalmıştır.

Ayrıca Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu