Tüm HaberlerTürkiye

143 Yıllık Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi Bu Yıl Hayata Geçiyor

Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesinin %95 Tamamlandı. 143 yıl önce II. Abdülhamid Han zamanında da bu proje çizilmişti. Amaç hem ticari açıdan zenginleşmek hem de ulaşımı daha da kolay hale getirmekti.

Asrın Projesi Olarak Bilinen Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi Hayata Geçiyor

Yaklaşık olarak 50 şehrimizi ilgilendiren bu asırlık proje 2020 yılı içerisinde hayata geçecek. Karayolları standardına uygun olarak yapımı tamamlanmak üzere olan karadeniz-akdeniz yolu 2 bölgenin ekonomisini de olumlu yönde etkileyecek.

karadeniz akdeniz yolu

Proje Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Enerji Bakanı olduğu dönemde başlamıştı. Şimdi Türkiye gündeminde olan bu proje sayesinde en başta karadeniz ve akdeniz bölgesinin ekonomisi olmak üzere tüm ülke ekonomisi ciddi oranda bu projeden yararlanacak. Asrın projesi olarak tarihte bilinen bu proje sayesinde karadeniz ve akdenizin ticaret limanı olacak.

Toplamda 1 Milyar Türk Lirası Maliyeti olan Projeden 50 Şehrimiz Faydalanacak

Hem orta hem doğu karadeniz bu proje sayesinde akdenize bağlanacak. Bedeli ise tam 1 milyar Türk Lirası. Bu proje hayata geçirildiği zaman Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Karadeniz-Akdeniz yolu Gürcistan ve Rusya gibi ülkelere ithalat yapma rolü üslenecek. Proje içeriği olarak Ordu sınırlarında 15 km uzunluğunda 25 adet tünel ve çok sayıda köprü bulunmakta. Karadeniz-Akdeniz yolunun açılması ise 2020 yılının son çeyreğinde olarak belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu