EkonomiGündemTüm Haberler

Son Dakika! Benzine Zam Geldi

Benzinin litre fiyatına 21 kuruş zam geldi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre benzine zam geldi. Ankara’da ortalama olarak 6,69 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,90 liraya yükseldi. İstanbul’da ise ortalama olarak 6,64 liraya satılırken bugünden itibaren 6,85 liradan satılacak. Ayrıca İzmir’de de 6,70 liradan 6,91 liraya yükseldi.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye‘nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca bu fiyatlar uygulanıyor. Fakat fiyatlar rekabet nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Benzine zam

Benzine Neden Zam Geldi?

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında değişimler yaşandı. Yaşanan değişimler akaryakıt fiyatlarının da değişmesine sebep oldu. 2020 yılı başından itibaren küresel bir petrol krizi yaşanıyor. Yaşanan küresel petrol kriz sürecinin sona ermesiyle birlikte artan petrol fiyatları 46 dolar bandına kadar ulaştı. Petrol fiyatlarında yaşanan bu artışın ardından ise akaryakıt fiyatlarına yine bir zam geldi. Kısacası bu zam zaten bekleniyordu. Umuyoruz ki gelen “Müjde” haberlerinin sayısı artar ve vatandaşımız “Benzine İndirim Geldi” haberlerini de görür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu