GündemTüm Haberler

Yolcu Taşımacılığı 2021 İtibarıyla Özel Şirketlerin Katılımına Açılacak!

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun'un yaptığı açıklamaya göre, 2021 yılında demir yolları taşımacılığı özel şirketlere açılabilecek. İşte ayrıntılar..

Gerçekleşen “Demiryolları Reformu” adlı panelde TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun yolcu taşımacılığı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Uygun yaptığı açıklamalarda demir yollarının alternatif taşımacılıklara kıyasla avantajlarından bahsetti. Genel Müdür Uygun, demir yolunun dünya çapında 21. yüzyıla damgasını vuran ulaşım şekli olduğunu ifade etti. Bu alandaki yatırımların maliyetinin de oldukça yüksek olduğunu ekledi.

Demiryollarına 167,5 Milyar Liralık Yatırım

Demir yollarında sürdürülebilirliği sağlamak için önemli yatırımlar gerektiğini söyleyen Uygun,

“Bu gereklilikten dolayı hükümetlerimizce son 18 yılda devlet politikası haline dönüştürülmüş olan demir yollarımıza 167,5 milyar liralık yatırım yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Diğer ulaşım şekillerinin çok hızlı gelişmesi, lojistik sektöründeki ihtiyaçların ve yolcu beklentilerinin değişmesinin daha rekabetçi ve sürdürülebilir bir demiryolu sektörü için yeniden yapılanma gerektiğini belirten Uygun, bu alanda dünya çapında reform örneklerinin de olduğunu söyledi. Ayrıca Uygun, demir yolu sektörünün ulaşımdaki payını arttırmak gerektiğini de belirtti . Almanya ve Rusya’nın reformlarını ve bu reformların getirdiği rahatlığı örnek veren Uygun, son olarak da Fransa, İngiltere, İspanya, Ukrayna ve Hindistan’da da benzer girişimler olduğunu söyledi.

Ali İhsan Uygun

 

Reformlar Kaçınılmaz

Uygun yaptığı açıklamada Türkiye’deki demiryolu taşımacılığın son yıllarda oldukça düştüğüne değindi. Bu sektörün ülkelerin kalkınmasındaki önemine vurgu yapan Uygun,

“Ülkemizin kalkınmasında ve bağımsızlığında belirleyici rol oynayan demir yollarının yeniden canlandırılması ve taşımacılıktaki rolünün güçlendirilmesi için serbest, rekabetçi, ekonomik ve sosyal açılardan sürdürülebilir ve AB (Avrupa Birliği) mevzuatı ile de uyumlu bir demir yolu sektörünün oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Demir yolu sektörüne son yıllarda yapılan büyük yatırımların artarak sürdürülmesinin yanında sektörün düzenlenmesi ve TCDD‘nin yeniden yapılandırılması ihtiyacı doğmuştur” ifadelerine yer verdi

Uygun hem altyapı anlamında hem de sektörün payının artması için çalıştıklarını ekledi. Sektörün aktörlerinin etkinleşmesi için de reformların kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bu amaçla yapılan TCDD reformlarını aktardı.

Reformlar Kaçınılmaz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu